banner53

Kredi ile Alınan Evden İpotek Nasıl Kaldırılır?

Konut kredisi ile alınmış konut üzerinde mevcut hakların elde edilmesi banka ipoteğinin kaldırılması ile kazanılır. Bunun için öncelikle kredi ödemelerinin bitmiş olması gereklidir. Sonraki adım ipoteğin kaldırılmasıdır.

Kredi ile Alınan Evden İpotek Nasıl Kaldırılır?

Kredi Borcu Biten Konut İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Geçmiş dönemlerde bankalar tarafından alınan ipotek kaldırma yazısını kişinin kendisinin tapu müdürlüklerine iletmesi gerekirken son düzenlemelerle birlikte bu işlem elektronik ortama aktarıldı. 

İpotek Kaldırma Süreci

-- İpotek fek yazısı, kredi sahibinin talebi üzerine banka tarafından online olarak oluşturularak tapu müdürlüğüne iletilir.

-- O yıl için belirlenmiş olan “ipotek kaldırma harç ücreti” bankaya yatırılır.

-- Tapu müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerin ardından bir sorun görülmemesi halinde konutun üzerindeki ipotek kaldırır.

-- İpoteğin kalkıp kalkmadığını e-Devlet sistemindeki "Tapu Bilgileri Sorgulama" sayfasından kontrol edilebilir.

-- Tapu ile ilgili tüm süreçleri detaylı bir şekilde tapu alım ve satım işlemleri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

e-Devlet Sistemi Üzerinden İpotek Kaldırma Takibi

Kredi kullanarak edinilmiş konut üzerinden ipotek kaldırmak için başvuru yapıldıktan sonra ipoteğin kalkıp kalkmadığı e-Devlet sistemi üzerinden kontrol edilebilir.

Bunun için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

-- T.C. kimlik bilgisi ve şifre ile e-Devlet'e giriş yapılır.

-- Arama kutusuna tapu yazarak "Tapu Bilgileri Sorgulama" sayfasına gidilir.

-- Sayfada kişinin adına kayıtlı taşınmazlar listesi görüntülenir.

-- İpotek kaldırma başvurusu yapılmış olan taşınmaz için "Detaylar" butonu tıklanır.

-- Açılan sayfada ilgili taşınmazın bilgilerinin yer aldığı tablonun altında bulunan " Taşınmazınızın üzerinde bulunan (şerh,beyan,rehin,irtifak hakkı vb.) için tıklayınız."  kısmına tıklanır.

-- Son sayfada "Taşınmazınıza ait herhangi bir şerh bilgisi bulunmamaktadır." yazıyorsa konut üzerindeki ipotek kalkmış demektir.

İpotek Kaldırmak İçin Gereken Belgeler

Konut kredisi ödemesini tamamlayan kişi, banka tarafından ilgili tapu müdürlüğüne gönderilen borcu yoktur yazısı ile ipotek kaldırma işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun için ipotek kaldırma harcının da önceden ödenmesi gerekir.

Yapılan son düzenlemelere göre, "Tapu Sicili Tüzüğünün 88. maddesi gereğince ipotek kaldırma evrakları elden ibraz edilemeyeceğinden, ipotek kaldırılması için gereken harcın da ödendiği bilgisini içeren evrakın banka tarafından ilgili tapu müdürlüğüne gönderilmesi gerekir."  

Bu durumda bankadan elden herhangi bir belge alarak tapu müdürlüğüne gitmeye gerek kalmamıştır.

Alacağınız konutun üzerinde farklı bir ipotek varsa ne yapılabilir öğrenmek için ilgili yazımızı ziyaret edin.

İpotek Kaldırma (Fek) Ücreti

İpotek kaldırma ücreti her yıl yeniden belirlenen Tapu ve Kadastro Harçlarına göre 2020 yılı için 37,50 lira olarak belirlenmiştir.

Bazı bankalar bu ücret dışında bir ipotek kaldırma ücreti talep etse de bu aslında alınması yasal olmayan bir ücrettir. 

Bankanın belirlenen 37,50 lira dışında daha fazla bir ipotek fek ücreti istemesi durumunda yapılması gerekenler ise şunlardır:

-- Banka ücret almadan fek yazısını veremeyeceğini bildirdiyse talep ettikleri ücreti yatırarak ipotek fek ücreti yatırıldığına dair dekont mutlaka alınmalı.

-- Bankadan alınan ipotek fekki ücret dekontu ile birlikte ikamet edilen ilçe Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılmalı.

-- Tüketici Hakem heyetine başvuru oluşturarak bankanın haksız olarak almış olduğu ipotek ücretinin geri ödenmesi talep edilmeli.

-- Oluşturulan şikâyet sonucunda Tüketici Hakem Heyeti en geç bir yıl içerisinde talebi değerlendirerek kararın bir suretini ilgili adresinize bir suretini de ilgili bankaya tebliğ edecektir.

Tapuda İpotek Kaldırma Süresi

Kredi borcunun ödenmesinin ardından kişinin başvurusu sonrasında ipotek fekki belgeleri banka tarafından ilgili tapu müdürlüğüne iletilir.

Herhangi bir sorun görülmemesi halinde konut üzerindeki ipotek şerhi silinir. Gayrimenkul üzerindeki ipotek, gerekli incelemeler tamamlandığında birkaç hafta içerisinde kaldırılır.

İçerik Hesap Kurdu'ndan Alınmıştır...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER