banner53

Konut Kredisinde Yapılandırma Var mı?

Konut kredisinde düşen faizler, yüksek faizle kredi kullananları harekete geçirdi. Faizler yüksekken kredi kullanan binlerce kişi başta kamu bankaları olmak üzere bankaların kapısını çaldı. Peki bankalar kredileri yapılandırıyor mu?

Konut Kredisinde Yapılandırma Var mı?

KONUT KREDİSİNDE YAPILANDIRMA

Kamu bankaları konut kredisinde faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekmişti. Konut kredisi fazileri yüksek iken kredi çeken vatandaşlar şimdilerde borçlarını yapılandırmak istiyor. Kamu bankaları henüz kredi yapılandırmasada özel bankalarda bu imkan sağlanıyor. 

Kredi yapılandırma dışında yüksek faizle kredi çekenler için bir çözümde kredi trafsnferi yapmak. İşte ayrıntılar.

KREDİ TRANSFERİ KARLI MI?

Yüksek faizli kredi çekenler borçlarını transfer ederek faiz avantajını kullanmak istiyor. Çekilen konut kredileri, Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'a transfer edilebiliyor. Ancak bir bankadan başka bir bankaya konut kredisi aktarması yaparken dikkatli olunması gerekli. Eğer, aktarılacak kredi bankada ödeyeceğiniz faiz tutarı bazı durumlarda gereken yüzde 1 veya yüzde 2 erken kapama cezasını aşıyorsa kredi transferini yapmalısınız. 

KREDİ TRANSFERİ YAPAN BANKALAR

-- Akbank

-- Altenatifbank

--Anadolubank

-- Denizbank

-- QNB Finansbank

-- Şekerbank

-- Tekfen Bank

-- ICBC Turkey Bank A.Ş.

-- ING Bank

-- Türk Ekonomi Bankası (TEB)

-- Ziraat Bankası

-- Garanti Bankası (Garanti BBVA)

-- Halkbank (Halk Bankası)

-- İş Bankası

-- Vakıfbank

-- Yapı ve Kredi Bankası

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'a konut kredisi transferi yapanlar oldukça karlı çıkıyor. Kamu bankaları diğer bankalardan daha az faiz oranına sahip. Faizsiz bankacılık sloganı ile hareket eden Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım  yüzde 0,99 kar oranı ile birlikte 180 aya kadar taksit seçeneği ile konut kredisi transferi seçeneği sunuyor.

Kredi alınan bankalar kredinin erken kapatılması durumunda belirli bir kesinti yapıyor. Erken ödeme cezası olarak krediyi bir kerede ödemek isteyenlerden ücret talep ediyor. Erken ödeme cezası yaklaşık olarak yüzde 1 veya yüzde 2 civarında. Tüm bu ödeme ve ceza ücretleri dahil olunca tüketicinin krediye toplam maliyeti verilen faiz oranlarından avantajlı ise refinansman olarak yani konut kredisi transferi yapılabiliyor.

KREDİ TRANSFERİ İÇİN GERELİ EVRAKLAR

Kredi transferinde konut kredisinde istenen belgeler isteniyor. Dosya masrafı, sigorta, ekspertiz ücretleri gibi konuların da konut kredisinden bir farkı yok. İstenen belgeler şöyle; Krediye konu olan ve satın alınacak olan konutun tapusunun fotokopisi, Kimlik belgesi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb.) Aylık gelir belgesi. Ayrıca, ikametgah belgesi veya son 3 ayda adınıza düzenlenmiş olan elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası talep edilebilir.

KREDİ İÇİN GEREKEN BELGELER

Kredi başvurusu ön onay aldığında gerekli belgelerle bankaya gitmeniz gerekir. Konut kredisi için üç temel belge talep edilir. İstenecek belgeler şunlar; nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı. olmak üzere üç temel belge talep edilir. Düzenli bir geliriniz var ise kredi alma ihtimaliniz yüksektir. Düzenli geliri olmayanlar kredi almak için kefil uygulamasını kullanabilir. 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER