Konut Kredisinde Yapılandırma Umudu!

Kampanya öncesi yüksek faizle konut kredisi çeken vatandaşlar, kredilerinde yapılandırma olup olmayacağını merak ediyor. Kredide yapılandırma olup olmayacağı ise gelecek hafta yapılacak Merkez Bankası toplantısı ile netleşecek.

Konut Kredisinde Yapılandırma Umudu!

Türkiye'de de koronavirüsün baş gösterdiği Mart ayından beri vatandaşlar ekonomik zorluklarla karşılaştı. İşletme sahipleri işlerine devam edemezken gelir kaybı yaşadı.

Bazı vatandaşlar salgının baş gösterdiği ilk zamanlarda işten çıkarıldı. Peki bu zorlu süreçte kredi borcunu ödemekte zorluk çeken vatandaşlar merak ettiği gibi konut kredilerinde yapılandırma olacak mı? 

YAPILANDIRMA BEKLENTİSİ

Salgın sebebiyle artış yaşanan işten çıkarmalara karşı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatıyla işten çıkarmalar 3 ay uzatıldı ve son alınan kararla da sürenin 3 ay daha uzatılmasına karar verildi.

Pandemi sebebiyle sokağa çıkma yasağı getirilen dönemlerde ve Türkiye genelinde büyük ve küçük işletmelerin nerdeyse hepsi üretime ara verirken ekonomik olarak firmalar zor durumda kaldı.

Bazı firmalarda işçiler ücretsiz izine çıkarılırken esnaf ise dükkanlarını kapattı. Kazanç sağlayamayan vatandaşlar kredi borçlarını da ödemekte zorluk çekiyor.

Sosyal medya platformu olan Twitter'da ise kredilere yapılandırma isteyen vatandaşlar #konuttayapılandırma hastagi başlattı.

Vatandaşların en çok merak ettiği konu ise kredilerde yapılandırma olup olmayacağı... 

Kamu bankaları konutta kredi faizini 0,64'e düşürürken özellikle başka bankalardan alınan kredilerin kendi bankalarına geçirilemeyeceğini duyurdular. Böylelikle özel bankada hala yüksek olan faizli krediler düşük faizli kamu bankalarına taşınamayacak.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) 23 Temmuz'da toplantı yapacak ve faiz kararını açıklayacak. PKK'nın açıkladığı verilere göre kredi faizleri yeni şeklini alacak. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER