Konut Kredisinde Ümitler Yeşeriyor: Faizlerde Düşüş Devam Ediyor

Konut kredisi faizleri yeniden indirim trendine girdi. Geçtiğimiz hafta da bir çok banka faizlerde indirim yaptı. Özellikle enflasyona endeksli konut kredisi enflasyonda yaşaşan düşüşle birlikte ev alacaklar için umut oldu. İşte konut kredisi cephesinde son durum...

Konut Kredisinde Ümitler Yeşeriyor: Faizlerde Düşüş Devam Ediyor

GÖZLER MERKEZ BANKASI'NDA

Yeniasir'da yer alan habere göre, İstanbul seçimlerinin oluşturduğu belirsizliğin son bulmasının yanı sıra Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapacağı beklentisiyle oluşan iyimser hava, konut kredi faizlerine de yansıdı.

Siyasi ve ekonomik konjonktörün etkisiyle yükselen konut kredi faizleri, tekrar gerileme eğilimi gösteriyor.

EN UYGUN KREDİ KAMU BANKALARINDA

Kamu bankaları son birkaç ayda yüzde 1.50'lere kadar çektikleri faizlerinin yanına Enflasyona Endeksli Konut Kredisi gibi ürünler koyarken özel bankalar, birbiri ardına kredi faizlerini düşürmeye başladı.

10 Mayıs'ta yüzde 2.5'lere yaklaşan bankaların konut kredi faiz ortalaması 11 Temmuz itibariyle yüzde 1.70'lere geriledi.

ZİRAAT BANKASI'NDA KONUT KREDİSİ FAİZİ 1,50

Şu anda en düşük konut kredi faizini yüzde 1.50 ile Ziraat Bankası uyguluyor. Ziraat Bankası'nı 100 bin liraya kadar olan kredilerde uyguladığı yüzde 1.53 faiz oranıyla Halkbank izliyor.

Banka 100 bin ile 500 bin lira arası kredilerde yüzde 1.55, 500 bin liranın üzerindeki kredilerde ise yüzde 1.69 faiz uyguluyor.

Ziraat Bankası ve Halkbank'ı aylık yüzde 1.55 ile TEB, yüzde 1.57 ile ICBC Bank izliyor.

Üç kamu bankasının anlaşmalı konut projeleri için uyguladığı konut kredi faiz oranını ise yüzde 0.98. Son bir ayda en büyük indirim oranı TEB'den geldi.

TEB, 10 Mayıs'ta aylık yüzde 2.58 olan konut kredi faizini yüzde 1.55 çekerek, müşterilerine 103 puanlık avantaj sağlamış oldu.

TEB, özel bankalar arasında en düşük konut kredi faizi veren banka unvanını kazandı.

Onu, aylık yüzde 1.57 faizle ICBC Bank izledi. En yüksek konut kredi faizi ise aylık yüzde 2.20 ile Anadolu Bank tarafından uygulanıyor.

GÜNCEL KONUT KREDİ FAZİLERİ 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 07:14

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER