Konut Kredisinde İsteğe Bağlı ve Zorunlu Olan Sigortalar!

Yeni tüketici kanununa göre konut kredilerinde yaptırılması gereken sigorta çeşitleri belli oldu. Bir kısmı zorunlu bir kısmı ise isteğe bağlı olan sigortalarda, tüketici için alternatif bazı çözümler sunuluyor. Peki konut kredisi çekerken hangi sigortalar yapılır?

Konut Kredisinde İsteğe Bağlı ve Zorunlu Olan Sigortalar!

AÇIK TALEP ŞARTI

Tüketici Korunması Hakkında Kanun’a göre kredi kullanan kişinin “açık talebi” olmadıkça kredi işlemlerinde bankalar tarafından sigorta yapılamaz. 

Konut kredisi kullanırken yaptırılan başlıca sigortalar

-- Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

-- Konut Sigortası

-- Hayat Sigortası

-- Ferdi Kaza Sigortası

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Kanuni olarak zorunlu tutulan bu sigorta türünde konutun bulunduğu konuma ve yapının cinsine göre metrekare fiyatı hesaplanır. Belirlenen metrekare fiyatı konutun brüt metrekaresi ile çarpılarak sigorta bedeli belirlenir. Her yıl sigortanın bedeli güncellenir ve yenilenir.

Zorunlu Deprem Sigortası, depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Ayrıca bina tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altında olduğunu unutulmamalıdır. Aksi durumlarda Zorunlu Deprem Sigortası, hasarı karşılamayacaktır.

Konut Sigortası

Konutları yangın, su baskını, hırsızlık, yıkım, terör, kaza gibi risklere karşı güvence altına alan sigorta çeşidi olan konut sigortası, bankalar tarafından kredi bitimine kadar zorunlu tutuluyor olsa da yasal olarak yaptırılması zorunlu değildir. 

Bu sigorta türü yıllık olarak tahsil edilir. Yaptırılan konut sigortasıyla birlikte banka, kredinin geri ödendiği süreç boyunca konutta meydana gelen hasarları teminat altına alır.

Öte yandan yapılan konut sigortasının karşılamadığı durumlar da mevcuttur. Bu durumlar her sigorta şirketinde farklılık gösterebilir.

Hayat Sigortası

Bazı bankalarda zorunlu tutulan hayat sigortası, krediyi kullanan(çeken) kişinin hayatını kaybettiği tarihten itibaren, tüm borcunu faizi ile karşılayan sigorta çeşididir. Her ne kadar bütün bankalarda zorunlu olmasa da müşterilere yapılması için yönlendirmelerde bulunulur. 

Hayat sigortasında yaş sınırı ortalama 70 ile 75 arasında değişmektedir. Bu sınırı bankanın konut kredisi kullandırırken belirlediği üst yaş sınırı belirler.

Ferdi Kaza Sigortası

Zaman zaman hayat sigortası yerine bankaların müşterilerine sunduğu sigorta çeşididir. Zorunlu tutulmamakla birlikte alternatif olarak önerilmektedir. 

Ferdi kaza sigortası, hayat sigortasından farklı olarak sadece kaza sonucu oluşan ölümleri teminat altına alır.

Konut Kredisi Kullanırken Bu Sigortalar Yaptırılmazsa Ne Olur?

Konut kredisinde tüketicilerin karşısına çıkan bu sigortaların yaptırılması durumunda bankalar faiz veya masraf indirimine gidebilmektedir. Zorunlu olarak yaptırılan Konut Sigortası ve DASK’ın dışında kalan sigortaları krediyi daha uygun faiz oranlarında kullanmak adına yaptırılabilir.  Ancak yapılan sigortalar boşa harcanan para veya indirim aracı olarak görülmemelidir. Sigortalar kişiyi, konutu ve krediyi teminat altına alır.

Hesapkurdu

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2020, 06:11
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc