banner53

Konut Kredisinde Fırsat Dönemi!

Bankaların kredi faiz oranları hızla düşmeye devam ederken, konut kredisi faizleri ve kampanyaları da artmaya devam ediyor. Konutta fırsat dönemi başladı.

Konut Kredisinde Fırsat Dönemi!

Kredipazari'nda yer alan habere göre, Bankaların kredi faiz oranları Merkez Bankası’nın politika faiz indiriminin ardından peş peşe düşmeye başladı. İhtiyaç kredisinde kampanyalı faiz oranları yüzde 1.18’e kadar düşerken ortalamada ise 3 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Taşıt kredisinde ise ise faiz oranları Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Yapı Kredi Bankası kampanyalarında yüzde 0.49’a kadar düştü.

Konut kredisinde ise piyasanın hareketlenmesi ile bankalar ve firmalar kampanya yarışına girdi. Konut kredisinde faiz oranları ortalaması son 15 ayın en düşük seviyesine gerilerken kredili satışlar ise son verilerde yüzde 168 artış gösterdi.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜZDE 1'İN ALTINDA

Kamu bankalarının ağustos ayında başlattığı kampanya ile faiz oranları yüzde 1’in altına indi. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank kampanyalı ürünleri için 500 bin liraya ve 15 yıl vadeye dek yüzde 0.99 faiz oranı kullandırmaya devam ediyor.

ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ

Enflasyon endeksli konut kredisi ürünleri de TÜFE’nin eylül ayında tek haneye inmesi ile yeniden cazip konuma geldi. Kampanyanın başladığı Haziran ayında yüzde 1.75, Temmuz ayında yüzde 1.5, Ağustos ayında yüzde 1.57 ve Eylül ayında yüzde 1.44 olan enflasyon endeksli konut kredisi faizleri Ekim ayında yüzde 0.96’ya indi.

FİRMA ANLAŞMALI KONUT KREDİSİ

Piyasanın hareketlenmesi ve faizlerin düşmesi ile firmaların da faizleri katkısı arttı. Firma katkı paylı konut kredisi ürünlerinde faiz oranları yüzde 0.79 düştü. Aylık yüzde 10 maliyet ile en düşük maliyete sahip olan konut kredisi ürünü dahilinde yurt genelinde binlerce konut bulmak mümkün. Ayrıca bazı firmalar katkı paylarını arttırarak kredi faizlerini yüzde 0.69’a kadar düşürüyor.

8 Ekim itibariyle bankaların güncel faiz oranları üzerinden 175 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 2.500 lira oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise yaklaşık 300 bin liraya karşılık geliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 07:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER