Konut Kredisinde Faizler Yükselebilir

Konut kredilerinde yaşanan düşüş trendi geçen hafta 2 bankada gerçekleşen faiz artışıyla tekrar yukarı yönlü harekete başladı. 5 aydır düşme eğilimi gösteren faizler ortalama 1,85'e kadar gerilemişti. Bankalardan gelen faiz arttırımı sonrası ortalama konut kredisi faizleri 1,88 yükseldi.

Konut Kredisinde Faizler Yükselebilir

Ortalama konut kredisi faizleri geçtiğimiz yılın Ekim ayında yüzde 2.68’e ulaştıktan sonra yaklaşık 5 ay boyunca düşüş yönünde hareket ederek yüzde 1.85’e kadar düşerek Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesini görmüştü. 

UZMANLARA GÖRE FAİZLER YÜKSELECEK

Mart ayının son günleri itibariyle artmaya başlayan konut kredisi oranları seçimin ardından hızlanarak devam ediyor. Son 10 günlük süreçte Garanti Bankası, iki kez de Akbank ile Yapı Kredisi Bankası konut kredisi faizlerini arttırdı. Uzmanlar konut kredisi fazilerindeki artışın devam edeceğini öngörüyor.

KAMU BANKALARINDA FAİZLER 1,28

Kamu bankalarının geçtiğimiz ay uygulamaya başladıkları konut kredi faiz indirimi kampanyasıysa devam ediyor. Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank kampanyalı konut kredilerine yüzde 1.28 faiz oranı kullandırıyor. 

ANLAŞMALI KONUT PROJELERİNDE FAİZ 0,98

Ayrıca İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Ziraat Bankası, VakıfBank, HalkBank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası firma katkı paylı konut kredisi kampanyasını sürdürmeye devam ediyor. Bankalar anlaşmalı konut projelerinde yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor. 

Bunun haricinde VakıfBank’ta yüzde 0.98 faizli konut kampanyası uyguluyor. VakıfBank banka gayrimenkulü konutların satışında konut fiyatlarına yüzde 20 indirim uyguladığı gibi 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.98 faiz oranları ile konut kredisi sağlıyor. 

Bankaların konut kredisi faiz oranları yükseliş eğilimindeyken kamu bankalarının henüz sona ermeyen düşük faizli konut kredisi kampanyalarından faydalanmak konut ihtiyacını ertelen vatandaşlar için faydalı olabilir.

10 YIL VADELİ 200 BİN LİRALIK KONUT KREDİSİ

Sİtemizde yer alan konut kredisi hesaplama aracına göre yüzde 0.98 faiz oranı ile 10 yıl vadeli 200 bin lira konut kredisinin aylık taksitleri 2 bin 850 lira olmakta. Bu oran ve vade ile toplam geri ödeme ise 341 bin lirayı bulmakta.

Kamu bankalarının uyguladığı konut kredisi faiz oranı (1.28) ile 200 bin liralık kredi için 10 yıl vadeli hesaplama yapıldığında aylık ödemeler 3 bin 270 lira, geri ödemede 392 bin 500 liraya denk geliyor. 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2019, 17:44
YORUM EKLE