Konut Kredisinde Faizler 2,75'i Gördü

Konut kredisinde son 6 ayda yaşanan düşüş trendi dolar kuru, seçimlerdeki belirsizlik gibi nedenlerden dolayı yeniden yükselişe geçti. Geçen ay faiz ortalamasının 1,6'ları gördüğü konut kredisinde geçtiğimiz hafta 12 bankada birden yaşanan faiz artışıyla 2,75 gibi rakamlar görülmeye başlandı.

Konut Kredisinde Faizler 2,75'i Gördü

Geçtiğimiz aydan bu yana yaşanan konut kredisi faizleri yeniden yükselerek yüzde 2,75'lere çıktı. Kamu bankalarının faiz indirimi sona erdi ve banka konut kredisi faiz oranları yükselmeye devam ediyor. Son olarak konut kredisi faiz oranını artıran banka Anadolu Bank oldu.

FAİZLER HIZLA YÜKSELİYOR

Mart ayının ikinci haftasından bu yana devam etmekte olan faiz artışları hız kesmeden devam ediyor. Kamu bankaları için geçerli faiz indirimi kampanyası sona ermiş ve en düşük faiz oranı yüzde 1.28’ten yüzde 1.45’e güncellenmiştir. Konut kredileri için en yüksek faiz oranı ise son artışlarla birlikte yüzde 2.50’den yüzde 2.75’e yükselmiş oldu.

Anadolu Bank, 5 yıla varan vadelerle konut kredisi çeken müşterilerine yüzde 2.05 faiz uygulamaktayken bu oranı yüzde 2.15’e güncelledi.  10 yıl vadeli konut kredisi için faiz oranı ise yüzde 2.50’den yüzde 2.75’e çıkarıldı. Banka bu güncelleme ile bankalar arasında en yüksek faiz veren banka oldu. Bu güncelleme ile Şubat ayından bu yana ilk kez konut kredilerinde faiz oranı yüzde 2.75 seviyesine ulaştı.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 06:31
YORUM EKLE