banner53

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bir eve sahip olmak, birçok kişinin hayallerini süsler. Siz de bu hayale sahipseniz ama yeterli birikiminiz yoksa bankalardan kredi çekerek hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Peki konut kredisi nasıl çekilir?

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Almadan Önce Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde ev almak isteyen kişiler, konut kredisi çekerek kira öder gibi mülk sahibi olabilmektedir.

Bunun için bankaların belli şartları bulunmakta ve bu şartlar bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kredi başvurunuzun onay şansını arttırmak istiyorsanız aşağıdaki maddelerden yararlanabilirsiniz.

-- Kredi notunuzu öğrenin. Bankalar için en önemli detay budur. Kredi notunuz yeterli değilse bankadan konut kredisi alamazsınız.

-- Konut kredisi faizlerinin ve maliyet oranlarının karşılaştırmasını yapın. Bunlar bankadan bankaya değişir. Faiz oranları karşılaştırması için kullanabileceğiniz birçok uygulama mevcut.

-- Konut kredisi çekecekseniz kredi tutarının, ev bedelinin en fazla yüzde 80’i olacak şekilde verileceğini bilmeniz gerekiyor. 

-- Banka tarafından konut kredisine uygun görülmek için satın alacağınız konutun kat mülkiyeti ya da kat irtifaki tapusunun bulunması gerekir.

-- Kredi miktarınız, gelir seviyenize ve ekspertiz raporunun sonucuna göre belirlenmektedir. Yani evin değerinin fazla olması durumunda yeterli kredi çıkmayabilir.

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır? Şartlar Neler?

Konut kredisi, evin tüm değerini karşılamaz. Bu nedenle de ev alacakların bir miktar peşinata sahip olması gerekir.

Ev kredisi kullandıktan sonra peşinat kısmını tamamlamak için ihtiyaç kredisi kullanacaksanız, bunu konut kredisi çekeceğiniz banka ile görüşmeniz yeterli olacaktır.

İpotek gösterip kredi kullanmak için kişinin gayrimenkule sahip olması gerekmektedir.

Banka mülkü ipotekleyerek size talep ettiğiniz kredi miktarını verir ve böylece gerekli para taksitler halinde geri ödenmek üzere bankadan temin edilir.

Özellikle toplu konut projelerinde zaman zaman peşinat kampanyaları düzenlenir. Bu kampanyaları takip ederek peşinat kısmı hakkında proje sahibi ile bir anlaşma yapabilirsiniz.

Konut Kredisi İşlemleri Nelerdir?

Konut kredisi işlemleri çok basittir. Öncelikle kredi uygunluğunu test etme amacıyla online başvuru yapılabilir. Bankalar online başvuruları hızlıca değerlendirmektedir.

Online başvuru onaylandıktan sonra başvurulan kredi şekline göre para hesaba hemen geçebildiği gibi bankalar ihtiyaç sahiplerini şubelerine davet de edebilmektedir.

-- Nüfus Cüzdanı

-- İkametgah

-- Gelir Belgesi

Ancak bazı bankalar sizden ek belgeler talep edebilir. Bankadan bankaya değişebilen bu belgeler hakkında kesin bilgi almak için şubeye gitmeden önce bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER