Konut Kredisi Kullanacaklara Kötü Haber

Ekonomide yaşanan belirsizlikler faizlerin düşmesini bekleyenlere hayal kırıklığı yaşatacak, bankalar konut kredisinde faizleri yükseltmeye başladı.

Konut Kredisi Kullanacaklara Kötü Haber

Piyasalarda Türk Lirasının değer kaybı devam ediyor. Türk ekonomisini olumsuz etkileyen başlıklara bakıldığında, İstanbul'da seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin halen devam etmesi, Rusya'dan alınan S-400 füzelerinin ABD ilişkilerinde gerginlik yaratıyor olması ve açıklanan reform paketinin detaylarına ilişkin soru işaretleri ilk sırada yer alıyor.

BELİRSİZLİK DOLAR KURUNU ETKİLEDİ

Dolar kuru bu belirsizliklerle Cuma günü benzer para birimlerinden negatif ayrışarak 5.82' yi aşmış, günü 5.75'ın hemen üzerinde tamamlamıştı. Yeni haftada da 5.80 seviyesinde denge arayışında. TL'nin Cuma günü görülen en yüksek seviye itibarıyla dolar karşısında bir haftalık değer kaybı yaklaşık yüzde 3.5, seçimden bu yana kayıplar yüzde 4.6, yılbaşından bu yana ise yüzde 9.1 oldu. Bu verilere göre TL, gelişmekte olan ülke para birimlerinden açık ara daha çok değer kaybetti.

Dolar kuru, haftanın ilk gününde 5.79/5.81 seviyesinde işlem gördü. Hafta açılışı sonrası yükseliş yaşayan BITS-100 95.3 seviyesinde seyrediyor. Haftalık repo faizleri 25.20, gecelik repo faizleri ise 24.90 düzeyinde.

BANKALAR FAİZLERİ YÜKSELTTİ

TL’nin değer kaybına devam etmesi ve repo faizlerinin yüksek seyri karşısında riskleri artan bankalar kredi faiz oranlarında artışa devam ediyor. Nisan başından itibaren 7 banka konut kredisi faiz oranlarında artışa giderken, içinde bulunduğumuz haftanın ilk işlem gününde de İNG Bank’tan konut kredisi faiz oranlarında artış haberi geldi. 

Uzmanların değerlendirmesine göre TL yaşanan değer kaybı ve piyasadaki belirsizlikler sürdükçe kredi faizlerindeki artışının hızlanması olası. Kredi faiz oranlarında hareketin yakın vadeye aşağıya yönelmesi beklenmiyor. 

KONUT KREDİSİNDE EN DÜŞÜK FAİZLR KAMU BANKALARINDA

Bankaların  konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.9 seviyesinde. En uygun konut kredisi faiz oranları kamu bankalarının ortak kampanyası kapsamında Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank tarafından yüzde 1.28 olarak uygulanıyor. 

Ayrıca kampanyalı banka gayrimenkulü konut satışları için HalkBank ve VakıfBank yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor. Türkiye Finans Katılım Bankası da kampanyalı banka mülkü konut satışlarında yüzde 0.99 kar payı oranı ile konut finansmanı sunuyor. 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 15:03
YORUM EKLE