Konut Kredisi için Başvuran Her 4 Kişiden 3'ü Reddediliyor!

Konut kredisindeki 0,64’lük faiz fırsatı sonrası bankaların yolunu tutan vatandaşların hevesi kursağında kaldı. Bankalar konut kredisi başvuranların ancak yüzde 25'lik bir bölümünü kabul ederek kredi veriyor.

Konut Kredisi için Başvuran Her 4 Kişiden 3'ü Reddediliyor!

Kamu bankaları, normalleşme sürecine geçiş ve vatandaşların finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarda sağlayabilmek amacıyla yeni kredi paketlerini haziran ayı başında devreye soktu.

Konut kredi faizleri aylık yüzde 0,64 ile tarihin en düşük seviyesine indirilirken, özel bankalar da konut kredilerini yüzde 0,70-0,90 aralığına çekti.

15 yıllık vade imkanı, 2 yıl taksit erteleme ve inşaat firmalarının yaptığı kampanyalar da işin içine girince; vatandaşın konut alımı için oldukça uygun bir ortam oluştu.

Ancak hayalleri önce bazı müteahhit ve firmaların yaptığı fahiş zamlar ardından ise bankaların kredi verme konusundaki isteksiz tavırları gölgeledi. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre; son dönemde konut kredisi kullanımında artış olsa da, bunun çok büyük bir bölümü tamamen kamu bankalarının sırtına yüklendi.

Sosyal medyada ve şikayet sitelerinde kredi taleplerinin geri çevrildiğini anlatanların sayısı her gün daha da artarken, bankaların fark etmeden kredi kartı ödemesini geç yapanları bile kapıdan eli boş gönderdiği ifade edildi.

Son açıklanan rakamlar da özel bankaların kredi konusunda işi nasıl yokuşa sürdüklerini doğruladı.

BDDK’ya göre son 5 haftada yaşanan 27 milyar 780 milyon liralık kredi artışının 24 milyar 555 milyon lira gibi büyük bir kısmına kamu bankaları tek başına imza attı. 

Markalı konut üreticileri ve sektörün önemli oyuncuları da mevcut süreç sonrası isyan bayrağını çekti.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, özel bankaların bu süreçte taşın altına elini daha fazla koyması gerektiğini söylerken, KONUTDER Başkanı Altan Elmas da bankalar tarafından müşterilerin daha yüksek faiz oranları nedeniyle ikinci ele yönlendirildiğini belirtti.

Türkiye’nin önde gelen bir başka inşaat patronu ise el sıkıştıkları her 4 kişiden ancak 1’ine kredi verildiğini ve patronların artık satış ofislerinden bir an bile ayrılmadan süreç takip ettiğini kaydetti.

Ünlü inşaatçı bazen yüzde 70’lere varan red oranlarının düşmesi durumunda eldeki stokların çok kısa bir sürede biteceğini de ekledi. 

SUNİ FİYAT ARTIŞLARI DA CABASI

Bankaların birçok müşteriyi kredi vermeden geri çevirmesine ek olarak suni fiyat artışları da sektörü oldukça zorlayan faktörlerin başında.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa’ya göre haziran ayı sonu itibariyle fiyatlardaki artış oranı yüzde 30’ları geride bıraktı.

Aşa konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu zamlar arz-talep dengesinden çok suni bir artış oldu. Birçok vatandaş fahiş zamlar sonrası ev almaktan vazgeçti.

Vatandaşlarımız bu gibi durumlarda haklarını aramalı ve muhakkak şikayetçi olmalı” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2020, 00:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER