banner53

Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum! Bu Hafta 6 Banka İndirim Yaptı

Kamu bankalarının faiz indiriminin ardından özel bankalarda peş peşe faiz indirimleri yapmaya başladı. Peki hafta biterken hangi bankalar konut kredisi faiz oranlarını düşürdü?

Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum! Bu Hafta 6 Banka İndirim Yaptı

ÖZEL BANKALAR FAİZ İNDİRİMİ YARIŞINA GİRDİ

Merkez Bankasının Temmuz ayında politika faiz oranlarını düşürmesi ile bankaların tamamı kredi faiz oranlarında indirim uyguladı. Likidite maliteleri düşen bankalar peş peşe konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye devam ediyor.

Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından ilk ciddi faiz indirim tepkisini Ağustos başında Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank gösterdi. Ziraat Bankası öncülüğünde başlayan konut kredisi kampanyası dahilinde kamu bankaları 500.000 liraya kadar yüzde 0.99 faizle konut kredisi kullandırmaya başladı.

BU HAFTA 6 BANKA FAİZ İNDİRİMİNE GİTTİ

Kamu bankalarının ardından özel bankalarda tüm hızı ile konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye devam ediyor. Bu hafta itibariyle Garanti BBVA, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, İNG, Akbank ve TEB konut kredisi faiz oranlarını düşürdü.

Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.75’e gerilerken en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99 olmaya devam ediyor. Özel bankalarda ise konut kredisi faizleri henüz yüzde 1’in altına inmedi. Özel bankalarda görülen en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı bu hafta itibariyle yüzde 1.34’e geriledi.

KREDİ HESAPLAMA

En uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden 200 bin lira tutar için 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama uygulandığında kredinin toplam geri ödemesi 342 bin liraya denk gelirken aylık taksitleri ise 2.850 lira oluyor.

Özel bankalardaki en uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden aynı koşullarda konut kredisi hesaplama yapıldığında ise kredinin toplam geri ödemesi 403 bin lira, aylık taksitleri ise 3.360 lira oluyor.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM

İNG konut kredisi faiz indirimi sonrasında 3 yıl vadeye kadar %1.39, 10 yıl vadeye kadar ise %1.34 faiz oranı kullandırmaya başladı. Bankanın söz konusu kampanyalı oranlarından yararlanmak için konut kredisine ek sigortaların kullanılması gerekiyor.

TEB kampanyalı konut kredisi ürünleri için faiz oranlarını tüm vadelerde 10 yıla kadar %1.35’e düşürdü.

Akbank indirim sonrasında 4 yıl vadeye kadar %1.39, 10 yıl vadeye kadar ise %1.35 faiz oranı ile konut kredisi kullandırmaya başladı.

Garanti BBVA 1 yıl vadeye kadar %1.45, 2 yıl vadeye dek %1.37 ve 3 ile 10 yıl vade arasında %1.36 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

Kuveyt Türk Katılım Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde %1.37 kar payı oranı ile konut finansmanı kullanılıyor.

QNB Finansbank indirim sonrasında 10 yıla kadar tüm vadelerde %1.59 konut kredisi faiz oranı uygulamaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2019, 13:01

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER