banner53

Konut Kredisi Faizleri Yeniden 1'in Üzerine Çıktı!

Kamu bankaları eliyle başlayan ucuz kredi dönemi Merkez’in artan fonlama maliyetleriyle birlikte yükseldikçe yükseldi. Ayrıca ucuz paranın ithalata gitmesiyle birlikte yeni önlemler alan BDDK, en son ihtiyaç kredilerinde vadeyi düşürdü. Konut ve otomobil tarafında da kredi oranları yüzde 1’in üstüne çıktı.

Konut Kredisi Faizleri Yeniden 1'in Üzerine Çıktı!

salgınla birlikte duran ekonomiyi canlandırmak için harekete geçen hükümet, ucuz kredinin tüm kanallarını açtı. Ağırlıklı olarak kamu bankaları üzerinden yürütülen kredi operasyonlarında vatandaşa, konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi oranlarında çok uygun ödeme seçenekleri sunuldu.

Öte yandan Merkez Bankası’nın hızlı faiz indirimleri ucuz paraya destek verirken artan enflasyon karşında yapılan örtülü faiz artışları kredi kanallarına da yansıdı. Böylece ucuz para dönemi şimdilik sona erdi. 

Merkez’in piyasalara sağladığı, ortalama fonlama faizi 16 Temmuz’da politika faizinin 90 baz puan altına yani yüzde 7,34’e kadar düşmüştü.

Fakat 1 hafta vadeli repo ihalelerini durduran banka, diğer fonlama kanallarını kullanarak ortalama faizi kısa süre içinde çift hanelere çıkardı. 

Kamu bankalarının başlattığı avantajlı konut kredisi paketi kapsamında ikinci el konutlar için uygulanan faiz oranı geçtiğimiz aylarda artış olmuştu.

2 Haziran’da başlayan kampanya ile yüzde 0,74 faiz uygulayan kamu bankaları, bu oranı önce yüzde 0,79’a ardından da 0,87’ye çıkarmıştı.

Ayrıca, konut kredilerinde 12 ay geri ödemesiz uygulamada sıfır konutlar için sona erdi. Sıfır konutlarda kredi faiz oranı ise şu an yüzde 1’in üzerinde. 

Taşıt kredisinde de oranlar yükseldi. Kamu bankaları tarafından haziran ayında ikinci el taşıt kredileri için yüzde 0,82 faizle 6 ay ödemesiz azami 150 bin lira limitli kredi kampanyası başlatılmıştı.

Krediden faydalanmak isteyen vatandaşlar en fazla yedi yaşında otomobil için kredi çekebiliyorlardı. Sonrasında ise 6 aylık ödemesiz dönem kalktı faiz oranı yüzde 0,82’den 1,17’ye yükseltildi. 60 aya kadar vade imkanı bulunan kredide araç yaşı sınırı 7’den 5’e çekildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüketici kredilerinde genel vade sınırını 60 aydan 36 aya indirdi. Daha önce 0,89 seviyesine kadar inen ihtiyaç kredileri, önce 0,99’a ardından bankasına göre değişim göstererek yüzde 2 seviyesine kadar ulaştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020, 23:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER