Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilecek Noktalar

Ev almak isteyen binlerce kişi konut kredisi kullanıyor. Peki konut kredisi kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilecek Noktalar

Yaş Sınırlaması 

Başvurulacak olan kredi türü ne olursa olsun, hepsi için geçerli olan kredi çekme koşulları mevcut. Kredi başvurusu yapılabilmesi için 18 yaşının doldurulması ve belgelenebilir bir gelirin bulunması gerekli. 

Ödeme Gücünüzü Belirleyin

Kredi çekmek istediğiniz kredi tutarı ile geliriniz arasında bir dengenin bulunması gerekli. Yani yaşamınızı devam ettirmek için aylık yaptığınız belli bir harcama tutarı bulunur.

Gelirinizden bu harcamalar çıkarıldığında geriye kalan tutara göre aylık kredi taksit ödemeleri hesaplanmalı. Böylelikle siz de yanlış kararlar alıp ödeyemeyeceğiniz bir yük sahibi olmamış olursunuz.

Kredi Notunuzu Öğrenin

Bankalarla olan ilişkinizde de ödemelerinizi süresinde gerçekleştirmeniz aranızdaki güveni oluşturur. Bu durum kredi notunuzu da olumlu yönde etkiler ve gelecekte kredi almanızı başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlar.

Dolayısıyla yakın zamanda kredi başvurusu yapmak gibi bir niyetiniz bulunuyorsa ve kredi notunuzu bilmiyorsanız öncelikle Kredi Risk Raporu'nuzu alarak kredi notunuzun ne olduğunu öğrenmeniz gerekli.

Kredi notu bugüne kadar bankalara olan borçlarınızın ödemelerini zamamında yapmanıza, gelirinde olan düzenli yükselişe göre değişiklik gösteriyor.

Kredi notunuz düşük ise kredi kullanmak için biraz beklemeniz yararlı olur. Yaklaşık 3 aylık  sürelerde kredi notları değişebiliyor. 3 ay boyunca ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştirmeniz kredi çekmenizi kolay hale getirir. 
 
Dönem dönem ihtiyaçlar ve istekler de değişiklik gösterebilir. Bu nedenle sahip olmak istediklerinize bağlı olarak; değişiklik gösteren ihtiyaçlarınız için taşıt, konut gibi farklı kredi türleri mevcut.

Konut Kredisi için Gereken Şartlar  

Kredi  çekmek için gerekli olan temel koşullar konut kredisi için de geçerli sayılıyor. Bununla beraber, konut kredisine başvuru yapmadan önce hazırlanması gerekli olan çalışma durumunuza (özel sektör, emekliler, iş yeri sahipleri ve kamu çalışanları) göre değişiyor. Buna ek olarak da kredi taksitlerini daha rahat ödemeniz için belli miktarda peşinatına sahip olmanız gerekli.

Kaynak: Gazete Vatan

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2021, 09:33
YORUM EKLE