Konut Kredisi Çekenlerden Hangi Masraflar Alınır?

Bazen en düşük faiz, en hesaplı konut kredisi olmuyor. Konut kredisi kullanırken sadece faizi değil masrafları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Konut kredisinde gizli masrafları da öğrenmeniz gerekiyor.

Konut Kredisi Çekenlerden Hangi Masraflar Alınır?

Faiz

Konut kredisi aldığınız andan itibaren, alınan miktar üzerinden faiz işlemeye başlıyor. Faiz oranlarındaki küçük farklılıklar hesaplamada büyük değişikliklere neden oluyor.

Alım ve Satım Masrafları

Banka kredi kullandırma ücreti bankadan bankaya değişiyor. Bazı bankalar bu miktara ek olarak müşteriden banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV), dosya parası, istihbarat ücreti, başvuru ücreti, işlem ücreti ve avukat masrafı da istenebiliyor.

Sigortalar

Bankanız taşınmaz mala Konut Sigortası ve DASK (Doğal Afet Sigortası) ve ayrıca size Bireysel Yaşam Sigortası yapılmasını da zorunlu kılabilir.

Ek masrafları kaleminde en önemli etkenlerden biri de sigorta primleri oluyor.

Konut kredisi alırken yaptırılacak Konut, DASK ve Bireysel Yaşam sigortaları için gereksiz primler ödenebiliyor.

Devlet tarafından belirlenmeyen sigorta primleri sigorta şirketleri tarafından serbest piyasada özgürce belirleniyor. 

Vergi ve Aidatlar

Ev aldıktan sonra belli aidatlar ve vergiler ödemeniz gerekebiliyor. Ayrıca taşınmazların belediyelere ve maliyeye ödenmesi gereken yıllık vergileri bulunuyor.

Konut Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar?

Kredi tahsis ücreti veya genel kullanımıyla dosya masrafı, 2014 yılında çıkan "Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği"  ile düzenlenen, çekilen bireysel kredi tutarının en fazla binde 5’i olarak alınabilen bir kredi masraf kalemidir.

Örneğin, 100 bin lira bireysel kredi için bankalar tüm kredi süresi boyunca toplamda en fazla 500 lira kredi tahsis ücreti (dosya masrafı) alabilir.

Ancak sigorta, ipotek ve ekspertiz masrafları, dosya masrafı içerisine dâhil değildir. 

Çünkü bu ücretleri her ne kadar kredi veren kurumlar tahsil etse de aslında işlemi yapan kurumlara (sigorta şirketlerine, ekspertiz firmalarına) aktarılır. Ayrıca dosya masrafı dışındaki ödemelerden yasal olarak kredi veren kurumlar herhangi bir komisyon da alamaz.

Konut Kredisi Dosya Masrafları

Dosya masrafı (kredi tahsis ücreti): Kullanılan kredi tutarının binde 5'i

Ekspertiz ücreti: 800 lira ila 1.000 lira arası

Taşınmaz rehin ücreti (ipotek tesis ücreti): 300 lira ila 400 lira arası

Konut sigortası: Konutun ili, ilçesi, metrekaresi, yaşı ve sigorta şirketine göre fiyatı değişkenlik gösterir

Zorunlu deprem sigortası (DASK): Yasal zorunluluktur. Konutun ili, ilçesi, metrekaresi, inşa yılı ve yapı tarzına göre fiyatı değişkenlik gösterir

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021, 12:54
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc