Konut Kredisi Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir? Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Bankalar tarafından sağlanan konut kredileri, birikimi olmayanlara ev sahibi olma imkanı tanıyor. Peki kredi kullanmak için bankaya gittiğinizde sizden hangi belgeler istenir?

Konut Kredisi Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir? Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Konut kredisi almak isteyenlerin öncelikle bu krediyi alabilmesi için bazı şartları taşıması gerekir. Bunun yanı sıra konut kredisi çekerken gerekli olan belgelerinde hazırlanması gerekir. 

Konut kredisi almak isteyenlerin hazırlaması gereken belgeler şu şekildedir:

Banka şubesinde doldurulması gereken başvuru formu

İkamet belgesi

Nüfus cüzdanı

Gelir belgesi

Satın alınacak olan konutun tapu fotokopisi belgelerin hazırlanması gerekir. Bu belgeler varsa konut kredisi başvurusu kolayca yapılabilir.

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Konut kredisi almak isteyenlerin aynı zamanda bu krediyi alabilme şartlarını da karşılaması gerekir.

Konut kredisi için gerekli olan şartlar şu şekilde sıralanır:

Konut kredisi çekecek olan kişinin 18 yaşında olması

Bankanın istemiş olduğu belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması

Hane gelirinin konut kredisini karşılayabilecek durumda olması gibi şartlar yerine getirildiği zaman konut kredisi alınabilir.

Konut kredisi alacak olanlar, hızlı bir şekilde karar vermeden önce bankalar arasında detaylı bir araştırma yapmalıdır.

Her bankanın konut kredisi için, sunmuş olduğu faiz oranı birbirinden farklı olabilir. Bu da geri ödenmesi gereken tutarı doğrudan etkiler.

Konut Kredisi Alırken Kredi Notu Önemli Midir?

Kredi notu konusu, bankalardan kredi almak isteyenlerin mutlaka karşısına çıkar. Bu kredi hangi türde olursa olsun, kredi notunda etkilenir.

Bir kişinin kredi notu uygun değilse kredi almakta zorlanabilir. Bankalardan kredi alınabilmesi için, bir kişinin kredi notunun en az 1500 olması gerekir.

Bunun altında puanı olanlar, riskli gruba girerler. Kredi notu puanı daha yüksek olanlar, konut kredisi ya da diğer kredileri alma konusunda daha avantajlıdır.

Kredi notunun yüksek tutulabilmesi için bankaların ödemelerinde sorun olmaması gerekir. Böylece her türlü kredi kolayca alınabilir.

Karar

YORUM EKLE