banner53

Kardeşimin Evini Krediyle Alabilir miyim?

Konut kredisi almadan önce en çok merak edilen konulardan biride 'kardeşimin evine kredi çekebilir miyim' olmaktadır. Peki kardeşinin evini almak isteyenlere konut kredisi çıkar mı?

Kardeşimin Evini Krediyle Alabilir miyim?

Bir ev satın almak herkesin hayali olmuş durumda. Gerek artan kira bedelleri, gerekse zorlaşan yaşam şartlarında herkes sığınacak bir çatıya ihtiyaç duymaktadır.

Kimi insanlar yatırım amaçlı konut kredisi kullanarak bir ev satın alırken, bazıları da kullanım amaçlı almaktadır.

Son zamanlarda karşılaşılan sorunlardan birisi de "Kardeşimin evine kredi çekebilir miyim?" olmaktadır.

Kardeşimin Evini Krediyle Alabilir miyim?

Kardeşinizin, babanızın, annenizin, abla ve ağabey gibi aynı soyadı taşıyan yakın akrabalarınızdan alınan evler için konut kredisi kullanamazsınız.

Bankalar, bu satışların hileli olabileceğini düşünerek konut kredisi vermekte tereddüt edebilirler.

Bunun yerine biz sizin için vereceğimiz öneriler ile kardeşinizden alacağınız eve kredi kullanmanız mümkün olabilmektedir.

Bunun için sunacağımız yöntem ise, konutun satışını noterle devrini yaparak daha sonra ipotekli olarak bireysel kredi kullanmaktır. Ancak burada da 48 ay vadeye kadar ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Kredi ödemesi bitene kadar da taşınmaz olan konuta ipotek koyulacak ve kredi bitene kadar konutun satışını yapamayacaksınız.

Diğer bir yöntem ise yakınlarınızın üzerine devir yaparak borçları siz ödeyebilir ve borç bitiminde evi üzerinize alabilirsiniz.

Babamın Evini Kredi ile Satın Alabilir miyim?

Malesef ki, aynı soyadı ile yapılacak aile içindeki satışlarda hiçbir bankadan konut kredisi alamazsınız.

Bu, BDDK tarafından yasal olarak uygulanan bir prosedürdür. Diğer yandan bu satışların bankacılık işlemlerinde "hileli satış" olabileceği endişesini de göstermektedir.

Ev alacaksanız ve henüz konut kredisi başvurusu yapmadıysanız, o halde aşağıda yer alan linklere göz atarak en uygun faiz oranlarıyla sizde bir ev sahibi olabilirsiniz.

Diğer yandan baba, abi, eş gibi yakın akrabaların bir birine olan satışlarında konut kredisi kullandırımı söz konusu olamaz.

Babanıza ait evi konut kredisi ile satın alamazsınız ancak noter ile satışı gerçekleştirdikten sonra, konutun üzerine ipotek koydurup ihtiyaç kredisi çekip evin parasını ödeyebilirsiniz.

Bu da aile içi satışlarda kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 05:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER