Kamu Bankalarında Kredi Yapılandırma!

Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank konut kredisi yapılandırma kampanyası uygulamaya başladı. Kamu bankaları yılın en düşük faizli konut kredisi yapılandırma kampanyasını uyguluyor. 200 bin liralık konut kredisinde yapılandırma yapıldığında 180 bin lira kar elde etmek mümkün.

Kamu Bankalarında Kredi Yapılandırma!

Kredipazari'nda yer alan habere göre, Kamu bankaları 2019 Ağustos ayı öncesinde çekilen 500 bin liraya kadar konut kredileri için yüzde 0.99 faiz oranı ile konut kredisi yapılandırma uyguluyor. Uygulamanın başlaması ile bankalarda yoğun talep gerçekleşirken pek çok vatandaşın uzun bekleyişi sevince dönüştü. Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank Ağustos öncesinde kullanılan konut kredilerini yüzde 0.99 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar yapılandırıyor. Peki konut kredisi yapılandırırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Konut kredisi yapılandırma her durumda karlı olmayabiliyor. Tüketicinin yapılandırma yapmadan önce erken ödeme cezası ve dosya masrafları karşısında yeniden yapılandırmanın daha karlı olup olmadığı hesaplaması gerekiyor.

Düşen faiz oranının yanında, ödenen toplam faize, kalan vadeye, bankanın talep ettiği masraflara da dikkat etmek gerekiyor. Kar/zarar karşılaştırması yaparken kalan vadeye göre ödenecek erken ödeme cezasını (yeniden yapılandırma esnasında banka eski konut kredisi borcunu kapattığı için 36 ay vadeli ve üzeri konut kredileri için yüzde 2, 36 ay vade altındaki konut kredileri için ise %1 erken ödeme cezası ve dosya masrafları uyguluyor), ekspertiz ücretini, dosya masraflarını ve sigorta masraflarını da hesaba katmak gerekiyor.

Bu hesaplamaların hepsini ve kalan kredi tutarının 15 yıl vadeye kadar yeniden yapılandırıldığında aylık ödemelerden ne kadar kar edilebileceği, yapılandırmanın karlı olup olmadığı detaylı olarak KrediPazari.com’un kredi refinansman sayfasından hesaplanabiliyor.

KREDİ HESAPLAMA

Örnek bir hesaplama üzerinden gidilirse 2018’in son ayları ve 2019’un ilk haftalarında u piyasadaki en düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankasının sunduğu yüzde 1.98 seviyesindeydi. Söz konusu oran üzerinden o dönem 200 bin lira konut kredisi kullanan tüketici 10 yıl vadede aylık 4.376 lira taksitlerle ödeme yapıyor. Tüketicinin güncel olarak yüzde 0.99 faiz oranı ile konut kredisi yapılandırma yaptığında aylık ödemeleri 2.856 liraya düşüyor.

Masraflar hariç hesaplama yapıldığında 200 bin lira tuturda konut kredisi kullanan tüketicinin konut kredisi yapılandırma yapması durumunda aylık 1.520, toplamda ise 180 bin liraya kadar kar edebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 07:07
YORUM EKLE