Kamu Bankalarında Konut Kredisi Faizi 0,80'a Düşecek!

Merkez Bankası faizleri 3.25 puan indirerek yüzde 16,50 yaptı. Karardan sonra dolar düştü, borsa çıktı. Şimdi sıra bankalara geldi. Bankacılar, önce mevduat faizlerinde 1-2 puanlık indirim olacağını ardından da kredi faizlerinin düşeceğini belirtiliyor. Özellikle kamu bankalarında faizlerin 0,80 kadar inmesi bekleniyor.

Kamu Bankalarında Konut Kredisi Faizi 0,80'a Düşecek!

MERKEZ BANKASI BEKLENTİNİN ÜZERİNDE FAİZ İNDİRDİ

Kredipazari'nda yer alan habere göre, Ağustos 2018'de yaşanan kur saldırısının ardından dengelenme sürecine giren ekonomide enflasyonun 15 ayın en düşük seviyesine inmesi ve 17 yıl sonra cari fazla verilmesiyle eli güçlenen Merkez Bankası (MB), faizleri beklentilerin de üzerinde düşürdü. Eylül ayı enflasyonunu göz önünde bulundurup, büyümeyi baz alan banka, politika faizini 3.25 puan aşağı çekerek 16.50 puana indirdi. Böylece son 1.5 ayda faizlerdeki düşüş 7.5 puan oldu. Bankanın yıl sonuna kadar politika faizini yüzde 15'in altına çekmesi bekleniyor.

Enflasyon Daha da Düşecek Başkan Murat Uysal Başkanlığı'nda toplanan Para Politikası Kurulu'ndan (PPK) sonra bankadan yapılan açıklamada, "Öncü göstergeler iktisadi faaliyetin sektörel yayılımının bir miktar iyileştiğine işaret etmektedir. Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki iyileşmeyle ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Büyüme kompozisyonu dış dengeyi olumlu etkilemektedir. İyileşme eğiliminin sürmesi bekleniyor" denildi.

Karar metnine, temmuzdaki metne göre birkaç ifade eklendi. MB, yılın ilk yarısında net ihracatın büyümeye katkısının devam ettiğini, yatırımların zayıf seyrini koruduğunu, özel tüketimin kademeli olarak katkısını artırdığını bildirdi.

Banka mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğunu vurgularken, bu söylem piyasada bundan sonraki indirimlerin daha sınırlı olabileceği izlenimini yarattı.

KONUT KREDİSİNDE FAİZ İNDİRİMİ SÜRECEK

MB'nin faiz indirimlerinin önümüzdeki hafta bankaların kredi faizlerine yansıması bekleniyor. 25 Temmuz'daki 4.25 puanlık faiz indiriminden sonra kamu bankaları öncülüğünde faiz indirimi süreci başlamıştı. Kamu bankaları mevduat faizlerini yüzde 14-15'e, ticari kredi faizlerini yüzde 17'ye çekmişti. Konut kredisinde ise faiz oranları yüzde 0.99'a gerilemişti. 30 Ağustos itibarıyla özel bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 22, konut kredisinde 12.88, ticari kredide 20.28, tüketici kredisinde ise 19.28 seviyesinde...

KAMU BANKALARI FAİZİ 0,80 ÇEKECEK

Bankacılar, önümüzdeki günlerde önce mevduat faizlerinde 1-2 puanlık bir indirim olacağını ardından da kredi faizlerinin düşeceğini belirtiyor. Konut kredisinde yıllık ortalama faizinin yüzde 10-11'e, ticari kredide ise yüzde 20'nin altına inmesi bekleniyor. Kamu bankalarının konut kredisi faizlerini yüzde 0.80-0.85'e indirebileceği söyleniyor.

DÖVİZ DÜŞTÜ

Merkez'in faiz kararının ardından dolar %1 değer kaybetti. PPK kararı öncesinde 5.75 lira seviyesinde olan dolar, kararın ardından 5.65'e kadar geriledi. Faiz indirimi sonrası tahvil faizleri de düştü. Borsa, banka hisseleri öncülüğünde 103 bin puanın üzerini test etti.

Tahvil-bono piyasasında 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 16 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 15.09'a geriledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 10:13

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER