Kamu Bankaları Konut Kredilerini Yapılandırıyor mu?

Düşen konut kredisi faizleriyle birlikte daha yüksek oranlarla kredi kullanan binlerce vatandaş kredi yapılandırmalarını araştırmaya başladı. Özellikle faiz oranlarının yüzde 1,5 altına düştüğü kamu bankaları için kredi yapılandırması en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Kamu Bankaları Konut Kredilerini Yapılandırıyor mu?

KREDİ FAİZLERİ HIZLA ERİYOR

Kreipazarın'nda yer alan habere göre, bankaların konut kredisi faiz oranları Mart sonundaki yerel seçimlerden sonra yaklaşık üç aylık sürede yükseldikten sonra Haziran ayı itibariyle son 5 haftada hızla düşmeye başladı. Kamu bankalarında konut kredisi faizleri yüzde 1.5’in altına kadar geriledi.

Peki kamu bankaları Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank konut kredisi yapılandırma yapıyor mu?

ZİRAAT BANKASI KREDİ YAPILANDIRMA

Ziraat Bankası indirimler sonrasında konut kredisi faizlerini yüzde 1.5’e kadar düşürdü. Ziraat Bankası konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar için enflasyon endeksli kredi ürünü firma katkı paylı kredi ürünü gibi birçok pakete öncülük etti.

Daha önce yüksek faizlerle konut kredisi kullanan vatandaşlar da Ziraat Bankası öncülüğünde yapılandırma kampanyası bekliyor. Ziraat Bankası şuan için konut kredilerinde yapılandırma uygulamıyor.

VAKIFBANK KREDİ YAPILANDIRMA

VakıfBank kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.49’a kadar düşürdü. Bankanın tabela faizleri yüzde 1.69 seviyelerine geriledi. Bankadan alınan bilgilere göre VakıfBank’ta şuan için konut kredilerinde yapılandırma uygulamıyor.

HALKBANK KREDİ YAPILANDIRMA

HalkBank kampanyalı konut kredisi için yüzde 1.53 faiz oranı sunmaya başladı. Diğer kamu bankalrında olduğu gibi HalkBank’ta şuan için konut kredilerinde yapılandırma uygulamıyor.

Kredi Yapılandırma Yeni Dönem Başlıyor

YAPILANDIRMADA KAR NE KADAR?

2018 Eylül - 2019 Şubat arası dönem de piyasadaki en düşük konut kredisi faiz oranı olan yüzde 1.98 üzerinden konut kredisi kullanan vatandaşlar kamu bankalarından konut kredisi yapılandırma kampanyası bekliyor.

Konut kredisi hesaplama verilerine göre yüzde 1.98 faizle konut kredisi kullanan vatandaş şu anki güncel faiz oranları ile konut kredisi yapılandırma yaptığında 200 bin liralık kredide aylık olarak 780 lira, 10 yıl vade toplamında ise yaklaşık 93 bin liradan daha az faiz ödeyebilecek.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2019, 07:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER