İpotekli Ev Satılabilir mi?

Kredi ile alınan ev için bankalar tarafından ipotek konur. Peki ipotekli evler satılabilir mi?

İpotekli Ev Satılabilir mi?

Yatırım amaçlı gayrimenkul alıp - satan ya da kredi vadesini ödemekte zorluk yaşayan kişiler, kredi borcu bitmeden önce evin satışını gerçekleştirebilirler.

Yani bankanın gayrimenkul üzerine koyduğu ipotek kaldırılmadan da ev alım satımı yapılabilir. Ev üzerindeki banka ipoteği devam ederken satış işlemi iki şekilde gerçekleştirilebilir.

İpotekli Ev Satmak

Evin yeni sahibi, gayrimenkulü konut kredisi ile alacaksa kredi devir işlemi gerçekleştirilir. Banka, mevcut kredi borcunu konutu satın alacak kişiye devreder.

Gayrimenkulü satan kişinin kredi borcu kapanmış olur. Ev üzerindeki ipotek ise devam eder.

Evin yeni sahibi, kredi taksitlerinin tamamını ödediği zaman bankaya başvurarak fek yazısı alır ve tapu devir işlemini gerçekleştirebilir.

Konut kredisini başka bir bankadan almak isteyen yeni gayrimenkul sahibinin, var olan kredinin alındığı ve yeni kredinin alınacağı bankalara başvurması gerekir.

Mevcut ev kredisini veren banka ile kredi talep edilen yeni banka arasında işlemler gerçekleştirilir. Evi satın alan kişi adına yeni bir ev kredisi düzenlenir.

İpotekli Konutu Peşin Satmak

Banka ipotekli evi satın alacak kişi kalan kredi borcunu nakit para ile kapatabilir. Kalan kredi borcu ve ev satış tutarını bankaya yatırır, blokeli çek alır.

Blokeli çek, belirlenen süre boyunca ya da çek bankaya teslim edilene kadar hesaptan para çekilmesini önler.

Tapuda satış işlemleri gerçekleştirildiğinde ise blokeli çek satıcıya verilir. Gayrimenkul satıcısı toplam kredi borcunu bankaya yatırır.

Bankadan alınan fek yazısının tapuya tesliminin ardından evin tüm hakları alıcıya geçer.

YORUM EKLE