IMF: Türkiye'de Konut Fiyatları Yüzde 22 Düşebilir!

Türkiye'de konut fiyatları son bir yılda brüt yüzde 33 artarken, Uluslararası Para Fonu (IMF) konut piyasasında büyük bir çöküş olabileceğini belirtiyor.

IMF: Türkiye'de Konut Fiyatları Yüzde 22 Düşebilir!

Uluslararası Para Fonu (IMF), Amerikan Merkez Bankası (FED) ve diğer merkez bankalarının salgının yol açtığı krizin yaralarını sarmak için sağladıkları desteği geri çekmesi sebebiyle küresel hisse senedi fiyatlarında ve konut değerlerinde ani ve keskin düşüş riski olduğunu belirtti.

IMF altı aylık Finansal İstikrar Raporu’nda para politikasının ekonomik toparlanmayı zorlayabilecek durumlara yol açtığını belirtti.

Hisse senedi piyasasındaki uyumsuzlukların son 18 ayda yaygınlaştığı belirtilen raporda, “Ekonomik görünümün ani bir şekilde yeniden değerlendirilmesi veya beklenmeyen politika değişiklikleri durumunda fiyatlar önemli ölçüde düşebilir.” denildi.

Konut Fiyatları Yüzde 22 Düşebilir

Raporda konut fiyatlarına yönelik aşağı yönlü risklerin önemli göründüğü ifade edilirken, “En kötü senaryoda, önümüzdeki üç yıl içinde konut fiyatlarındaki düşüşün gelişmiş ekonomilerde yaklaşık yüzde 14 ve gelişmekte olan piyasalarda yüzde 22 olacağı tahmin ediliyor.” ifadelerine yer verildi.

IMF Para ve Sermaye Piyasaları Departmanı direktörü Tobias Adrian, “Şoklar merkez bankaları kaynaklı olabilir. Çünkü önceden tahmin edilenden daha hızlı sıkılaşıyorlar.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2021, 07:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER