İkinci El Konutta Kredi Faizleri Yükseldi!

2 Haziran’da hayata geçirilen ve kamu bankaları tarafından verilen düşük faizli konut kredisi şartlarında değişikliğe gidildi. Buna göre sıfır konutlar için faizler aynı kalırken ikinci el konutlarda faizler 0,74'ten 0,79'a yükseltildi. Ayrıca 12 ay ertelemede kaldırıldı.

İkinci El Konutta Kredi Faizleri Yükseldi!

Duyurulduğu 2 Haziran tarihinde vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören kamu bankaları konut kredisi faiz oranları yükseldi. İkinci el konut satın almayı düşünen vatandaşlar konut kredisi faiz oranları ne kadar oldu sorusunu soruyor.

Önceden duyurulan ve 0.74 olan konut kredisi faiz oranları 0.79'a çıktı. Vade sürelerindeki değişikliklerle beraber konut kredisi konusunda birinci el konutlar çok daha avantajlı bir hale geldi.

KONUT KREDİSİ VADESİ NE KADAR?

Vatandaşların merakla araştırma yaptığı konut kredileri yükseldi mi sorusunun yanı sıra vade süreleri de merak ediliyor. Konut kredisi vadeleri azami 180 ay iken yapılan değişiklikler ile beraber 120 aya çekildi.

12 ay geri ödemesiz konut kredisi dönemi de ikinci el konutlar için sonlandı. Bu durumda yeni bir ev satın alacak vatandaşlar için ikinci el konutlar yerine birinci el konutlar çok daha avantajlı oldu.

Konut kredisi faiz oranları, vade süreleri ve 12 ay geri ödemesiz dönem ile alakalı yapılan düzenlemelerin; yeni yatırımların canlandırılması ve deprem riskine karşılık yeni evlere talep oluşturulması için yapıldığı düşünülüyor.

Birinci el / sıfır konutlar için kamu bankaları tarafından azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0.64 faiz oranı ile konut kredisi finansman olanağı sunulabiliyor.

Birinci el konutlar için de ödemesiz dönem kalkmış olsa da bazı bankalar 3 ay ödemesiz dönem olanağı sunabiliyor. İkinci el konut satışları 2020 Haziran ayına bakıldığında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 245 artış ile 131 bin rakamlarını gördü.

İstanbul'daki konut satışlarına bakıldığında ise ikinci el satışların payı yüzde 71 olarak görülüyor. Konut kredisi faiz oranları değişikliğinin vatandaşların konut tercihlerinde etkili olacağı düşünülüyor.

KONUT KREDİSİ KULLANIRKEN NELER DİKKAT EDİLMELİ?

Konut kredisi kullanacaksanız faiz oranlarının yanı sıra dosya masrafı, banka komisyonu, yıllık maliyet, kredilendirme oranı, kefil sayısı gibi etmenlere de dikkat etmenizde fayda var.

Faiz oranı tüm kredi türlerinde önemlidir fakat konut kredisi hesaplaması yaparken bilhassa önemlidir. Zira çekilen tutar yüksek ve vade süreleri uzun olduğu için, oranlar arasındaki küçük farklar bile toplam geri ödeme rakamına ciddi bir şekilde yansıyabilir.

Dolayısıyla konut kredisi hesaplamasında faiz oranları son derece önemlidir. Ayrıca ev kredisi hesaplamasında unutulmaması gereken bir diğer nokta ise peşinatın önemidir. Peşinatınız ne kadar fazla ise kullanacağınız kredinin meblağsı da o denli düşük olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi faiz oranları son derece önemlidir. Bununla birlikte konut kredilerinde vade süresi de çok önemlidir. Zaten faizin oranını, belli bir ölçüde bu vade süresi belirler.

Yani ödeyeceğiniz taksit sayısı ne kadar çok olursa faiz oranı o kadar yüksek olur. Örnek verecek olursak 60 ay vadeli bir konut kredisi ile 120 ay vadeli bir ev kredisi için ödeyeceğiniz tutar aynı olmayacaktır.

Şunu asla unutmayın; sizin için en uygun konut kredisi, faiz oranı en düşük olan değil, bütçenizi en az yoran konut kredisidir.

ASGARİ ÜCRETLİ NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

2.300 lira asgari ücret aldığınızı farz edelim. Bu duruma göre 2.300 lira X yüzde 50 = 1.150 lira yapar. Bunu da 120 ay vadelendirirseniz; 120 X 1.150 = 138 bin liradır.

Önceden bir birikim yapmışsanız onu da ekleyerek orta halli bir ev alabilirsiniz.

Başka bir örnek; 5.000 lira maaşınız var ve konut kredisi kullanarak ev almaya karar verdiniz. Bu durumda maaşınızın yüzde 50’si aylık ödeyebileceğiniz taksidi belirler. 5.000 lira X yüzde 50 = 2.500 lira yapar. 120 ay vade ile çekerseniz; 2.500 X 120 = 300 bin liralık kredi alabilirsiniz.

.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER