Hangi Evler için Konut Kredisi Çıkmaz?

Eğer evi konut kredisi kullanarak satın almak istiyorsanız, bankaların da belirli kriterlere bağlı olarak bir araştırma yapması gerekir. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre size evi satın alabilmeniz için konut kredisi verilip verilmeyeceği konusunda bir karara varılır.

Hangi Evler için Konut Kredisi Çıkmaz?

Peki, bu kararın zaman zaman olumsuz sonuçlanmasına neden olan faktörler nelerdir? 

Taşınmaz Niteliği

Öncelikle satın almak istediğiniz taşınmazın tapuda bir kaydı olması yani bir tapusu olması ve tapu belgesi üzerinde yazan taşınmaz niteliğinin ise “konut/mesken” olması gereklidir. 

Lokasyon

Taşınmazın lokasyon itibariyle belediye mücavir alan içinde bulunması gereklidir.

İnşaat Seviyesi

Taşınmazın krediye konu edilebilmesi için düzenlenecek ekspertiz raporunda tamamlanma seviyesinin asgari yüzde 75 olarak belirlenmiş olması gereklidir. 

Yanlış Bilgilendirme

Konut kredisi başvurusu yaptığınızda, ilgili banka tarafından gönderilen eksper, satın almak istediğiniz evi inceler.

Eğer satıcı, size ev hakkında yeterli bilgi vermediyse ya da sizi yanlış bilgilendirdiyse, eksper raporunda çıkan olumsuz değerlendirme nedeniyle başvurunuz reddedilebilir.

Bu aşamada satıcıdan taşınmazda tadilat yapılıp yapılmadığı, mimari projesine aykırı olup olmadığı, taşınmaz üzerinde ipotek gibi kısıtlayıcı hak, yıkım kararı veya benzeri kayıtlar bulunup bulunmadığı gibi konularda bilgi edinmeniz satın alma kararınız açısından faydalı olacaktır. 

Tapu Devri

Tapusunu daha önce devraldığınız bir konut için konut kredisi kullandırımı mümkün değildir. Bu sebeple, konut kredisi başvuruları mutlaka tapu devrinden önce yapılmalıdır.

Hediye Konut

Yasal kısıtlar sebebiyle, krediyle satın alınacak konutların tapusu kredi kullanan kişi adına kayıt edilmelidir. Bir başka deyişle, hediye konutlar için kredi kullandırılması mümkün değildir. 

Kredi Notu

Kredi notunuz, ödeme gücünüz ve alışkanlıklarınız hakkında bilgiler barındıran bir puan değeridir. Kredi notunuzun düşük olması, konut kredi başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. 

Gelir Durumu

Konut kredisi, ihtiyaç kredilerine kıyasla daha yüksek tutarlarda kullanılan bir kredi türüdür.

Bu nedenle başvurunuzun olumlu sonuçlanması için gelir durumunuz da belirleyici bir kriterdir. Ödeme gücünü aşan kredi taleplerinde, başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilebilir. 

Kaynak:  İş Bankası

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2021, 03:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER