Faizsiz Konut Edindirme Sistemi ile Eviniz Krediye Göre Yarı Fiyatına!

Ev sahibi olmak isteyenler, yüksek faizler sebebiyle uzun yıllar bankalara borçlu kalıyor. Mevcut sistemde bankalar 300 bin liralık kredi ve aylık 3 bin 500 lira ödeme için tüketiciden 645 bin lira isterken faizsiz sistemde bu rakam 340 bin lirada kalıyor.

Faizsiz Konut Edindirme Sistemi ile Eviniz Krediye Göre Yarı Fiyatına!

Emlak sektörünün son yıllarda yaşadığı en büyük sıkıntı faiz oranlarındaki yükseklik. Bankalar her ne kadar faizleri yüzde 1’in altına düşürdüyse de tüketici hâlâ bir ev almak için neredeyse bir ev parası da faize ödemek durumunda kalıyor. Türkiye’de yıllık 25 milyar lira büyüklüğe ulaşan ‘el birliği’ olarak adlandırılan sistemle ise tüketicinin üzerindeki faiz yükü tamamen ortadan kalkıyor.

Faizsiz sistemle konut edindiren firmalar son yıllarda artış gösterdi. Rekabetin arttığı bu alana otomotiv ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren Telli Grup da Aralık 2018’de Birikimevim’le girdi. Birikimevim’in 13 şube ve 2 bin 500 müşteriye ulaştığını ifade eden Telli Grup Yönetim Kurulu Başkanı Osman Telli, tüketicinin konut edinmede en büyük sorununun faiz olduğunu belirterek “Siz bir ev parası ödeyecekken iki ev, hatta faizlerin yüksek olduğu dönemlerde üç ev parası ödüyorsunuz” dedi.

SADECE 40 BİN LİRA MASRAF VAR

Faizsiz sistemin avantajını 300 bin liralık bir örnekle anlatan Telli “Bizde hizmet bedeli yüzde 10 civarında uygulanıyor. Peşinat vermediğiniz varsayılırsa 100 kişilik grupta ayda 3 bin lira ödüyorsunuz. 300 bin liralık kredide ise aylık taksit 4 bin 739 lira, toplam geri ödeme 100 ayda 476 bin lira” diye konuştu. 300 bin liralık bir kredinin 180 ayda minimum 3 bin 500 lira takside inebildiğini, toplam maliyetin ise yaklaşık 645 bin liraya çıktığını ifade eden Telli şöyle konuştu: Faize dayalı sistemde 645 bin liraya mal olacak bir ev, faizsiz sistemle 330 bin liraya, 10 bin lirada dosya masrafımız olsun 340 bin liraya çözülüyor. Vatandaşın cebinde 300 bin lira tasarruf kalıyor.

YARIM KALAN DÖNÜŞÜME FORMÜL

Kendisinin 1976’da Van’da yaşanan deprem sonrası göçük altından kurtarıldığını ifade eden Osman Telli, birçok insanın 150-200 bin lira birikmiş parası olmadığı için evini yenileyemediğini belirtti. Telli “Şöyle bir ürün çıkardık; Ayda 2-3-4 bin lira parayla vatandaş sisteme girsin, sonra o süreçte müteahhidini bulsun, üçlü bir sözleşme yapalım, evi yapılırken biz de yükleniciye hak ediş usulü ödemelerini yapalım. Böylelikle dar gelirli ve emekliye kentsel dönüşüm imkânı çıkar” dedi. Telli, Fikirtepe’deki gibi yarım kalan kentsel dönüşüm projelerinin bu yolla tamamlanabileceğini kaydetti.

TOKİ'Yİ BEKLEYEN 1,2 MİLYON KİŞİYE FAİZSİZ ÇÖZÜM

Birikimevim’le sene sonuna kadar 50 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Telli, 2021’in sonuna doğru 100 şubeye ulaşacaklarını anlattı. Telli, 100 bin sosyal konut için başvuran 1,2 milyon kişinin 1,1 milyonunun faizsiz sistemle rahatlıkla ev sahibi olabileceğini kaydetti.

Türkiye Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 06:09
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc