banner53

Faizler Düştü, Konut Kredisini Yapılandırmak Karlı mı?

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta ikinci kez faiz oranlarını düşürmesi ile bankalardan peş peşe faiz indirim haberleri gelmeye başladı. Özellikle özel bankalarda faizler yüzde 1 seviyesine çok yaklaştı. daha önce yüksek faizle kredi kullananlarda kredi transferi ve yapılandırma için bankaların kapısını çalmaya başladı.

Faizler Düştü, Konut Kredisini Yapılandırmak Karlı mı?

FAİZLER SON 2 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Kredipazari'nda yer alan habere göre, 2018 yaz aylarında yükselen kur ve repo faiz oranları sonrasında konut kredisi faiz oranları da artarak yüzde 3 ve üzeri seviyelere kadar çıktı. 2018’in son aylarında en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.98’e kadar çıktı. Bu dönemlerde konut kredisi kullanan vatandaşlar faizlerin yüzde 0.99’a kadar düşmesi ile konut kredilerini yapılandırmak istiyor. Bazı tüketiciler ise konut kredisi faizlerinin daha da düşeceği beklentisi ile beklemeyi tercih ediyor. 

KREDİ YAPILANDIRMA KARLI MI?

Yapılandırma konusunda önemli olan erken ödeme cezası ve dosya masrafları karşısında yeniden yapılandırmanın daha karlı olup olmadığı hususu oluyor. Faiz oranı düştüğünde yeniden yapılandırma yapmanın karlı olup olmadığını anlamak için de doğru hesaplamalar yapmak gerekiyor.

Düşen faiz oranının yanında, ödenen toplam faize, kalan vadeye, bankanın talep ettiği masraflara da dikkat etmek gerekiyor. Kar/zarar karşılaştırması yaparken kalan vadeye göre ödenecek erken ödeme cezasını (yeniden yapılandırma esnasında banka eski konut kredisi borcunu kapattığı için 36 ay vadeli ve üzeri konut kredileri için yüzde 2, 36 ay vade altındaki konut kredileri için ise yüzde 1 erken ödeme cezası ve dosya masrafları uyguluyor), ekspertiz ücretini, dosya masraflarını ve sigorta masraflarını da hesaba katmak gerekiyor.

Yapılandırma gerçekleştirilerek konut kredisi vadeleri de yeniden belirlenebiliyor. Bankanın konut kredisi vade süresine bağlı olarak 120, 180 veya 240 aya kadar konut kredisi ödemeleri uzatılabiliyor. Ya da tam tersi vadeler kısaltılabiliyor. Kredi vadesinin uzatılmasının aylık taksitleri düşürürken toplam faizi yükselttiğine, vadenin düşürülmesinin de aylık taksitleri yükseltirken toplamda ödenecek faizi düşürdüğüne özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu durumda kişinin aylık gelir/gider rakamlarına bakarak vadeyi belirlemek en doğru seçim olarak görünüyor.

KREDİ HESAPLAMA

Bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ile 100 bin lira kredi için 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında en uygun kredinin aylık ödemeleri 1.428 lira, masraflar hariç toplam geri ödemesi ise 171 bin liraya karşılık geliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 07:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER