banner53

Faiz İndirimi Sonrası Fiyatı Artan Konuta Kredi Yok!

Hükümet gayet iyi niyetle konut kredilerini düşürdü. Vatandaş beğendiği evi almak için uygun krediyi bulunca evi almak için harekete geçti. Bir de baktı ki, konut fiyatları uçmuş gitmiş…

Faiz İndirimi Sonrası Fiyatı Artan Konuta Kredi Yok!

Anadolu Gazetesi'nden Ali Baş'ın Yazısı... 

Hükümetin iyi niyetli bu yaklaşımı ne yazık ki müteahhitler tarafından vatandaşa gerçek anlamıyla yansımasını engelliyor…

Ev fiyatlarının bir gecede 50 bin lira arttığını yazmıştım…

Okuyucularımızdan çok fazla yorum geldi. “Çok iyimsersin” dediler. Bir gecede 50 bin lira artışa itiraz ettiler!  200 bin lira 250 bin lira fiyatı artan evler var…

AK Parti yöneticilerinden Metin Tezişçi şu yorumu yapmış:

-Sayın Ali Baş, Eskişehirli müteahhitlerin talep ettiği 50 bin liralık fark gayet doğal az bile onlarda ev geçindiriyor. Neden 50 bin fark istediklerinin sebebini sizlerde çok iyi biliyorsunuz.

Sebebini lütfen açıklayın veya araştırın doğruyu yine açıklayın Eskişehir’in değerli bir kalemi olarak doğruyu topluma anlatmak sizin vazifeniz.

Soru şu: Bu maliyetler bir gecede mi arttı? 

Metin Tezişçi şu açıklamayı yapıyor:

Sonuçta Eskisehirli müteahhit arkadaşlar ticaret insanı maliyet yapmak zorunda ve üretip sattıkları konutları yeniden yapabilmeleri için zarar etmemeleri gerek. Sizde biliyorsunuz ki şehrimizde arsa oranları her geçen gün yükselmekte bununda sebebi şehrin kilitlenmiş bir arsa stoğu var.

Bu böyle devam ederse çok daha fazla ev fiyatları artacak şehirde…

Benim yazdığım yazının yanıtı bu değil!

Soru yine aynı yerde ve duruyor:

-Bir gecede konut fiyatları çok yüksek oranda neden arttı?

Yorumlara bakıyorum da yazımız nedeniyle bizi eleştirenlerin çoğu AK Partili müteahhitler! Demek ki hükümetin başarılı çalışmalarını övmek de, bazı AK Partilileri tatmin etmiyor!

Sanırım şöyle düşünüyorlar:

-Bu krediler biz müteahhitler için çıkarıldı!

Ya da gerçekten öyle!

FAHİŞ FİYATA KREDİ FRENİ!

Kredilerin düşürülmesinin ardından bazı konut fiyatlarındaki fahiş artış bankalarında gözünden kaçmadı…

3 kamu bankası…

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank ortak açıklama yaptı…

-Finansman imkanını ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firmalar kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacak!

-Kredi kullandırım sürecinde, açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacak olup sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmalar kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacaktır.

-27 Mayıs 2020 tarihinden itibaren fiyat artışı yapmış olan firmaların da ürün ve hizmet fiyatlarını artış öncesi seviyeye çekmeleri koşuluyla kampanyalara katılması ve bankalarımızla çalışmaları mümkün olabilecektir." ifadelerine yer verildi.

Son derece yerinde ve doğru uygulama! Eğer emlakçı evin fiyatını 27 Mayıs tarihinden sonra arttırdıysa, kredi yok!

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2020, 03:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER