banner53

Eylül Başı Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum!

Konut kredisi faizleri tarihin en düşük oranlı faiz kampanyasının ardından yeniden yükselişe geçmişti. İşte banka banka konut kredisi faizlerinde son durum...

Eylül Başı Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum!

Pandemi kaynaklı ekonomik olumsuzluklar yaşanırken, kamu bankaları tarafından bu dönemde tarihin en uygun faizli konut kredisi kampanyaları başlatılmıştı. Kampanya ile konut satışlarında rekor gelmişti.

Temmuz ayında kredili konut satışında, 141 bin işlemle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.000 artış yaşanmıştı. 

Konut kredisi faizleri kampanyanın sona ermesiyle birlikte yeniden yükselişe geçti.

Peki bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ne oldu?

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM

Halkbank: Yüzde 0.99

Ziraat Bankası: Yüzde 1.09

Vakıfbnak: Yüzde 1.09

İş Bankası: Yüzde 1.15

Akbank: Yüzde 1.19

Garanti Bankası: Yüzde 1.29

TEB:Yüzde 1.29

Denizbank: Yüzde 1.29

Yapı Kredi: Yüzde 1.45

QNB Finansbank: Yüzde 1.49

KONUT KREDİSİNDE CAYMA HAKKI VAR MI?

Kredinizi iptal etmeye karar verdiğiniz zaman eğer sözleşmeyi imzalamadıysanız, bankaya bunu bildirerek zahmetsiz ve masrafsız bir şekilde iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer kredi için sözleşme imzaladıysanız ve dosyanız resmi olarak işleme konulduysa, kredinizi hiç ek masraf ödemeden iptal etmek, yani caymak için 14 gününüz var demektedir.

Krediden Cayma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

-- Cayma hakkı süresi, sözleşmenin kurulduğu tarihte başlar.

-- Tüketici, anaparayı ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden faizi en geç cayma bildirimini kredi verene göndermesinden sonra 30 gün içinde geri öder.

-- Banka, tüketiciden hesaplanan faiz, kamu kurum ve üçüncü kişilere ödenmiş olan ücretler dışında herhangi bir bedel talep edilemez.

-- Bu bedeller dışında kalan ve tüketiciden tahsil edilen her türlü ücret, tüketicinin anapara ile tahakkuk eden faizi, kredi verene geri ödediği tarihten itibaren 7 gün içinde tüketiciye iade edilir.

Eğer ödeme tarihi üzerinden 14 gün geçtiyse, ihtiyaç kredilerinden kredinin kapatıldığı tarihe kadar olan faiz ve bankanın kredi için yapmış olduğu tüm masrafla bankaya ödenerek, kredi kapatılır.

Konut kredilerinde ise ihtiyaç kredilerinde ödenen masraflara ek olarak erken kapama cezası ödenmektedir.

Erken Ödeme Cezası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle erken ödeme cezası sadece konut kredilerinden alınmaktadır. Bunun haricinde diğer kredi türlerinden herhangi bir erken ödeme cezası alınmamaktadır.

Erken ödeme cezası kalan anapara üzerinden vadesi 36 aydan az olanlar için yüzde 1, vadesi 36 aydan fazla olanlar için ise yüzde 2 olarak uygulanmaktadır. Bu para kredi kapatma işlemi sırasında bankaya peşin olarak ödenmektedir. 

Sonuç olarak, yeni kullanmış olduğunuz krediyi hiçbir ek masraf ödemeden 14 gün içinde iptal edebiliyorsunuz.

Ayrıca kredi kullanmanızın üzerinden 14 günden fazla bir zaman geçmiş ve ek masraflar ödeyecek olsanız bile, kredi erken ödemesi faizden düşüldüğü için neredeyse her durumdaki erken ödeme de müşteri kârlı çıkmaktadır. 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 05:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER