Evini Güçlendirmek İsteyene Düşük Faizli Kredi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, "Binasını güçlendirmek isteyenler için alacakları kredi için hane başına 50 bin liraya kadar faiz desteği sunuluyor. Bu, 10 yılda geri ödenecek. Amacımız, muhtemel bir depremi en az kayıpla atlatmak"

Evini Güçlendirmek İsteyene Düşük Faizli Kredi!

Türkiye'de yer alan habere göre, İstanbul'da meydana gelen deprem sonrasında şehirde bulunan binaların durumu yeniden gündeme geldi. Hükümetin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunacağı güçlendirme düzenlemesi kapsamında sahil bölgelerde imar planına uyumsuzluk sebebiyle güçlendirilemeyen binlerce bina yararlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen; güçlendirme çalışmalarına bir şans vereceklerini, imarla ilgili birçok zorunluluğun ortadan kalkacağını söyledi.

Gürgen, şu açıklamalarda bulundu: ''Mesela altı katlı binanız var. Güçlendirmek istiyorsunuz, projeleri hazırladınız. Belediyeye gittiğinizde 'Burası dört kata düşmüş, iki katını yık' gibi bir cevapla karşı karşıya kalınabiliyor. Bunun önünü açacağız. Güçlendirme de ruhsata tabi olacak. Yeterliliğe sahip firmalar projeyi hazırlayacak. İnşaatını bir yükleniciye verecek. Parası neyse verecek ve yaptıracak.

Binasını güçlendirmek isteyenler için alacakları kredi için hane başına 50 bin liraya kadar faiz desteği sunuluyor. Bu, 10 yılda geri ödenecek. Amacımız, muhtemel bir depremi en az kayıpla atlatmak. Şartlarımız elbette mevcut. Mülkiyetle alakalı problem olmayacak. Başkasının arsasına ev yaptıysan ona şans veremeyiz. Kendi sınırları içerisinde kalıyorsa ve ilave metrekare kazanmayacaksa izin bulunuyor.''

YORUM EKLE