banner53

Enflasyon Konut Kredisi Faizlerini Nasıl Etkiler?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon yeni yılda da beklentinin üstünde kalarak yükselişini sürdürdü. Peki enflasyon verileri konut kredisi faizlerini nasıl etkileyecek?

Enflasyon Konut Kredisi Faizlerini Nasıl Etkiler?

TÜİK, 2020 Ocak ayı TÜFE ve ÜFE verilerini açıkladı. Buna göre, TÜFE Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,35, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,35, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,15 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,52 artış gerçekleşti. ÜFE ise 2020 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,84, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,84, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,84 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,71 artış gösterdi.

ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELDİ

Enflasyonda yaşanan artışın ardından enflasyon endeksli konut kredisi faizleri de bir kez daha arttı. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank’ın kullandırdığı enflasyon endeksli konut kredisi faizleri Şubat ayında TÜFE’ de yaşanan artışa bağlı olarak yüzde 1.21’e yükseldi.

Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri ilk olarak devreye girdiği Haziran ayında yüzde 1.75 Temmuz ayında yüzde 1.5, Ağustos ayında yüzde 1.57 ve Eylül ayında yüzde 1.44 ve Ekim ayında yüzde 0.96, Kasım ayında yüzde 0.90, Aralık ayında yüzde 1.07 ve 2020 Ocak ayında ise yüzde 1.17 olarak uygulandı.

Kredi faiz oranlarının yüksek olması sebebi ile enflasyonda yaşanacak düşüşe bağlı olarak konut kredisi faizlerinin daha düşük seviyelere gerilemesi ve vatandaşın krediye daha az maliyete erişmesi için devreye sokulan enflasyon endeksli konut kredisi ürünü beklentiyi karşılayamadı.

Güncel olarak konut için uygulanan en düşük kredi faizi ilk kez satışa sunulan konutlara özel olarak yüzde 0.79 olarak uygulanıyor. İkinci el konutlar için ise bu oran yüzde 0.89 olarak sunuluyor.

Enflasyon oranlarında beklentinin üstünde yaşanan yükselişin Merkez Bankası’nın faiz oranlarında yedi aydır devam eden düşüşü baskılanması tahmin ediliyor. Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşü diret olarak etkileyen repo faizlerinin Şubat ayında nasıl hareket edeceği merak konusu oldu.

Güncel olarak bankalardan 200 bin lira tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri 2.580 lira oluyor. Vade sonunda yapılan toplam geri ödeme ise 310 bin liraya karşılık geliyor.

KrediPazari

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER