banner53

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Faiz Oranları 0,96'ya Düştü!

Enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamlarına bağlı olarak düştü. Bankalardaki en düşük faiz oranı yeniden enflasyon endeksli konut kredisi oldu.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Faiz Oranları 0,96'ya Düştü!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı enflasyon oranlarını açıkladı. 2019 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,42, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,26 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18,27 artış gerçekleşti.

TÜFE’ye bağlı olarak enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları Ekim ayında yüzde 0.96’ya düştü. Bankalardaki en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99 seviyesinde.

Yüksek faizler karşısında konut talebini arttırmak amacıyla oluşturulan enflasyon endeksli konut kredisi ürünü enflasyonun tek haneye düşmesi ile yeniden en düşük faiz oranı olmaya başladı.

Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank’ın kullandırdığı enflasyon endeksli konut kredisi faizleri TÜFE’de yaşanan düşüşe bağlı olarak yüzde 0.96’ya indi. Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri kullandırılmaya başlanan Haziran ayında yüzde 1.75 Temmuz ayında yüzde 1.5, Ağustos ayında yüzde 1.57 ve Eylül ayında yüzde 1.44 olarak gerçekleşti. Ekim ayında ise söz konusu oran yüzde 0.96’ya geriledi.

KREDİ HESAPLAMA

Enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları ile 200 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin taksitleri 10 yıl vade için aylık 2.800 lira oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise 337 bin liraya karşılık geliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER