banner53

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Konut kredisi faizleri yaklaşık 9 aydır düşme eğiliminde devam ediyordu. Son günlerde artan savaş gerilimi, dolar kurunda yaşanan dalgalanma sonrası yeniden yukarı yönlü harekete başladı. Peki konut kredisi faizlerinde son durum nedir? En uygun konut kredisi hangi bankada?

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Bankaların konut kredisi faizleri 2019’un ikinci yarısı itibariyle ekonomideki dengelenme ile hızla düşmeye başladı. Yaklaşık dokuz aydır devam eden aralıksız kredi faiz indirimleri salgın hastalık ve Suriye'deki jeopolitik riskler karşısında bazı bankalarda yükselişe geçti.

Geçtiğimiz haftanın son işlem günlerinden kurda ve politikada yaşanan yeniden dengelenme ile kredi faiz artışları durdu. Bankaların konut için tabela kredi faiz ortalamaları yüzde 1.26’ ya çıktı. En uygun konut kredisi faiz sıfır konutlar için yüzde 0.79 olmaya devam ederken, ikinci el konut için en düşük kredi faiz oranı yüzde 0.87 oldu.

Bankalardan 150 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vade için aylık taksitleri 3.150 lira oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise 189 bin liraya denk geliyor.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık yüzde 0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor.

Kamu bankalarının geçtiğimiz hafta ikinci el konutlar içinde kredi faiz indirim uygulayarak oranlarını 15 yıl vadeye kadar yüzde 0.94’e indirdi.

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı konut finansmanı oranlarını yüzde 0.87’ ye tabela oranlarını ise yüzde 0.91’e düşürdü.

Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı ürünü için 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.94 kar payı oranı ile finansman sunuyor.

İş Bankası yüzde 1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için yüzde 0.95 faizle konut kredisi sağlıyor.

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde yüzde 0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

Garanti BBVA 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.99 faizle kredi sunuyor. Banka 15 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.17’ ye faiz ile kredi sunuyor.

Kredi Pazari

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2020, 05:07

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
YORUMLAR
emlak haber
emlak haber - 3 hafta Önce

"en uygun konut kredisi konusunda "hangi bankanın hangi oranla kredi vermekte oldugunu madde madde açıklayarak konut kredisi çekecek kişilere yol gösterici nitelikte bir yazı..

hürpost
hürpost - 3 hafta Önce

Konut kredileri ve diğer krediler son aylarda düşüş göstermiş olsa da bence halen istenilen seviyeler değil ama siz güzel bir derleme yapmışsınız teşekkürler.

SIRADAKİ HABER