banner53

En Uygun Konut Kredisi Faizi Hangi Bankada?

Bankaların kampanyalarının artması ile sıfır ve ikinci el konuta sunulan faiz oranları değişti. Sıfır ve ikinci el konutlar için en uygun konut kredisi faizi hangi banka sunuyor?

En Uygun Konut Kredisi Faizi Hangi Bankada?

İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARI ARTTI

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısından sonra konut kredisi faizleri hızla geriledi. Kamu bankalarının öncülük ettiği indirimlerle yüzde 1’in altına inen faiz oranları konut satışlarını rekor düzeyde arttırdı.

2019 yılında yurt genelinde ikinci el konut satışları 837.047 olurken sıfır konut satışı 511.682’ de kaldı. İkinci el konuta talebin artması ve sıfır konutların fiyatlardan ötürü ikinci planda kalması üzerine kamu bankaları harekete geçti.

Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım ile Vakıf Katılım bankaları Ocak ayından itibaren sıfır konutları ekonomiye kazandırmak için daha cazip faiz oranları sunmaya başladı.Destek sonrasında sıfır konut için faiz oranları yüzde 0.79’a düştü. Güncel olarak en düşük konut kredisi faizi bu oranda sunuluyor. Kamu bankaları ikinci el satışlarında ise yüzde 0.94 faizle kredi kullandırıyor.

EN UYGUN KREDİ ORANI HANGİ BANKADA?

Faizlerin inmesi ile yılın ilk iki ayında sıfır konut satışları artsada halen ikinci el konut daha fazla talep ediliyor. İkinci el konut için en uygun faiz oranları sürekli değişse de sonra aylarda genelde yüzde 0.87 - yüzde 0.90 bandında yer aldı. Güncel olarak ikinci el konutta en düşük oranı Türkiye Finans Katılım Bankası yüzde 0.93 olarak sunuyor. Söz konusu oran sadece 5 yıl vadeye kadar geçerli. 15 yıl vadeye dek en düşük faiz yüzde 0.94 ile yine kamu bankalarında yer alıyor.

Geçtiğimiz hafta koronavirus önlemleri kapsamında konut kredisi peşinatları yüzde 20’den yüzde 10’a düşürüldü. Söz konusu hamlenin fiyatları yüksek olan sıfır konutlardaki peşinat miktarınının azalmasını sağlayarak talebi arttırması bekleniyor.

500 bin lira değerde bir konut için 100 bin lira peşinat ödeyerek bankalardan en fazla 400 bin lira kredi kullanılabiliyorken karar sonrasında aynı konut için bankalardan 450 bin lira kredi kullanılıp sadece 50 bin lira peşinatla alınabiliyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 400 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede en düşük aylık taksit miktarı 5.200 lira oluyor. İlgili krediye vade sonunda toplam 220 bin lira faiz ödemesi yapılıyor. 10 yıl sonunda bankaya yapılan toplam anapara ve faiz ödemesi masraflar hariç 620 bin liraya denk geliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 04:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER