En Düşük Konut Kredisi Faizi Hangi Bankada?

Ev almak isteyenleri sevindiren haber ilk olarak Ziraat Bankası'ndan geldi. Geçtiğimiz haftalarda uygulamaya konan Ziraat Bankası'nın yeni kredi modeli Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ile konut kredisi 1.75'ten 1.50'ye geriledi. Bu yeni gelişmenin ardından diğer bankalar da konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti. Peki en düşük konut kredisi faizi hangi bankada?

En Düşük Konut Kredisi Faizi Hangi Bankada?

KONUT KREDİSİNDE İLK FAİZ İNDİRİMİ HABERİ ZİRAAT'TEN GELDİ

Akşam'da yer alan habere göre, konut kredisi faiz oranlarında son durum ev almak isteyen vatandaşlar tarafından sıkça araştırılıyor. Açıklanan enflasyon rakamaları, döviz kurundaki gerileme, ABD ile ilişikiler gibi başlıkalr sonrası bankaların konut kredisi faiz oranları düşmeye başladı.

İlk olarak geçen hafta Ziraat Bankası'ndan müjde geldi. 17 Haziran'da uygulamaya alınan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi faiz oranları banka tarafından yeni kullandırımlar için 1.75'ten 1.50'ye düşürüldü.

Vatandaşlar enflasyon oranlarındaki düşüşler devam ettiği sürece yeni kredi kullandırımlarında daha düşük oranlarla kredi kullanmaya yönelecek.

ENFLASYONA ENDESKLİ KONUT KREDİSİ

Geçtiğimiz ay ilk olarak Ziraat Bankası’nın devreye soktuğu enflasyona endeksli konut kredisi, enflasyondaki düşüşle birlikte 25 puan indi. Faiz oranı 1.75’ten 1.50’ye kadar geriledi. Haziran ayında kullandırılan konut kredileri için aylık yüzde 1.75 faiz oranı uygulanmış iken, açıklanan güncel enflasyon verisi doğrultusunda yeni kullandırılacak konut kredileri için aylık yüzde 1.50 oranından kullandırım yapılacak.
 
Vatandaşlar enflasyon oranlarındaki düşüş trendi devam ettiği sürece yeni kredi kullandırımlarında daha düşük oranlarla kredi kullanabilecekler. Enflasyona endeksli konut kredisi kullanmış olan vatandaşlar ise faiz güncelleme dönemlerinde (6 veya 12 aylık periyotlarda) avantajlı oranlardan yararlanarak mevcut faiz oranlarını daha düşük oranlara çekebilecek.

VAKIFBANK'TA KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI 1,55

Ziraat Bankası'ndan sonra Vakıfbank'ta Enflasyona Endeksli SarıPanjur Konut Kredisi uygulamasına geçti. nflasyona Endeksli SarıPanjur Konut Kredisi kampanyasında değişken faiz uygulanacak olup kredi, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en güncel TÜFE yıllık yüzde değişim oranına Banka marj oranı eklenerek hesaplanan faiz oranı ile kullandırılacaktır. Faiz oranı değişim periyodu 3, 6 veya 12 ay seçilebilecektir.

Kredi faiziniz bulunulan aydan bir önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi) yıllık yüzde değişim oranına Banka marj oranı eklenerek belirlenecek ve her değişim döneminde bu işlem tekrarlanacaktır.Krediniz 120 aya kadar vadelendirilebilecektir. Kredi taksitlerinizi sadece aylık eşit taksitli olarak ödeyebilirsiniz.
Kredi vadesi boyunca faiz oranınız, sözleşmede belirtilen azami faiz oranını aşmayacaktır.Taksitin bir kısmının veya tamamının vadesinden önce ödenmesi halinde erken ödeme tazminatı alınmayacaktır.

Vakıfbank konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,55 belirlendi.

YENİ İNDİRİMLERLE 150 BİN LİRA CEPTE KALACAK

Halkbank'ın Enflasyona Endeksli Konut Kredisi'nde faiz oranları, müşteri tercihine göre her 6 ya da 12 ayda bir otomatik olarak güncellenecek. Güncelleme döneminde, bulunulan aydan bir önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi) yıllık yüzde değişim oranına Banka tarafından sözleşmede belirlenen marj oranı eklenerek geçerli faiz oranı belirlenecek.

Diğer taraftan, kredi için müşterileri koruyan bir azami faiz oranı da belirlenecek ve değişim dönemlerinde belirlenecek yeni faiz oranı azami faiz oranını aşamayacak. Ayrıca kredisini erken ödemek isteyen müşterilerden "erken ödeme tazminatı" tahsil edilmeyecek. Vatandaşlar bu düzenlemelerle 150 bin TL'ye kadar kar edecek.

Halkbank konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,55 belirlendi.

İNDİRİMLER PEŞ PEŞE GELDİ

Konut kredisi faiz oranlarında Haziran ayında başlayan düşüş hareketi Temmuzun ilk haftasında hızlanarak devam etti. Hafta içinde sekiz banka bir ya da birden fazla konut kredisi faiz indirimi uyguladı.

Hafta başından itibaren Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Şekerbank, Anadolubank, İNG yanı sıra kampanyalı konut kredileri için TEB ve ICBC faiz indirimi uyguladı.

Konut kredisi faiz oranları ortalaması hafta kapanışında yüzde 2’ ye gerilerken en düşük konut kredisi faiz oranı da yüzde 1.54’e düştü. Bu hafta açıklanan Haziran ayı enflasyon oranına bağlı olarak ise Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faizleri 25 puan düşüşle yüzde 1.75’ten yüzde 1.5’e geriledi.

Güncellenen konut kredisi faiz oranları ile 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında en uygun konut kredisinin 5 yıl vadede aylık taksit tutarları 2.500 TL oluyor. Kredinin toplam ödemesi de yaklaşık 154.000 TL’ ye denk geliyor.

GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAZİLERİ

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2019, 07:28

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER