Düşük Faizli Kredi, En Hesaplı Kredi Olmayabilir!

Konut kredisinde hep öne çıkan her ne kadar faiz olsa da bunun dışında da masraflar bankalar tarafından talep edilebiliyor veya farklı ürünleri almak şart koşuluyor. Bu yüzden kredi çekmeden önce iyi bir hesap yapmak gerekiyor.

Düşük Faizli Kredi, En Hesaplı Kredi Olmayabilir!

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun (BDDK) kredi yasası ile bankaların konut kredisine uygulayabileceği masraflar belirlendi. Bankalar kredi kullandırırken tahsis ücreti dışında, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi herne ad altında olursa olsun başkaca bir ücret alamıyor.

Bankalar bu masraflar dışında müşterilerine kredi süresi boyunca zorunlu olarak sigorta uygulayabiliyor. Resmi olarak zorunluluğu bulunmayan sigortalar bankaların konut kredisi paketlerinin kullandırım şartı olarak sunulduğu için kredi kullanabiliyor.

MASRAF KALEMLERİNE DİKKAT

-- Faiz

-- Alım ve satım masrafları: Banka kredi kullandırma ücreti, Ekspertiz Ücreti, Banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV)

-- Diğer: Dosya parası, istihbarat ücreti, başvuru ücreti, işlem ücreti ve avukat masrafı

-- Sigortalar

-- Bireysel Yaşam Sigortası

-- DASK (Doğal Afet Sigortası)

-- Konut Sigortası

-- Taşınmaz mala ödemek zorunda kalacağınız diğer vergi ve aidatlar

ALIM - SATIM

-- Banka kredi kullandırma ücreti bankadan bankaya göre değişiyor. Bazı bankalar bu miktara ek olarak müşteriden banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV), dosya parası, istihbarat ücreti, başvuru ücreti, işlem ücreti ve avukat masrafı da isteyebiliyor.

-- Emlakçı komisyonu da alıcı ve satıcıdan yüzde 1- yüzde 2 oranında alınıyor.

-- Eksper raporu genellikle 200-500 TL arasında değişiyor.

ÖRNEK KREDİ HESABI

Yüzde 0.99 faiz oranı sunan Ziraat Bankası’nın BDDK’nın belirlediği üç resmi kalem altında uyguladığı masraflar ve sigortalar şöyle;

Ziraat Bankası konutun krediye konu değer tespiti için 573 ile 2.068 lira arasında ekspertiz ücreti alıyor. İpotek tesis ücreti için yaklaşık 153 lira, kredi tahsis ücreti için de kredinin yüzde 0.50’si kadar komisyon uyguluyor. Ziraat Bankası’nın masraflar dahil sigortalar hariç konut kredisi yıllık maliyet oranı yüzde 12.8’e karşılık geliyor.

Ziraat Bankası zorunlu uygulanan sigortalar kapsamında ise kişiye göre değişiklik göstermekle beraber yıllık 110 lira hayat sigortası, ortalama yıllık 180 lirada konut sigortası bedeli talep ediyor. Ayrıca ortalama 50 lira alım satım işlemlerinde zorunlu olan DASK prim tutarı alıyor.  

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2019, 07:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER