Düşük Faizli Konut Kredisine Nasıl Başvurulur?

Kamu bankalarının 2 Haziran'da başlattığı düşük faizli konut kredisi başvuruları devam ediyor. Konut kredisi çekmek isteyenler Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası şubelerine giderek sıfır konut için 0,64 ve ikinci el konut için 0,74 faizli kredi kampanyasından yararlanabiliyor.

Düşük Faizli Konut Kredisine Nasıl Başvurulur?

KREDİ KULLANIMINDA REKOR

Kamu bankalarının düşük oranlı destek kredileri haziranda konut satışlarında rekorların görülmesini sağladı.

Geçen ay, 192 bin adetle en yüksek Haziran ayı konut satış rakamı ve 102 bin adetle tüm zamanların en yüksek ipotekli satışı kaydedildi. 

TÜİK Konut Satış İstatistikleri verilerine göre, haziranda konut satışları yıllık bazda yüzde 209,7 artış göstererek 190 bin 12'ye, ipotekli konut satışları da yüzde 1.286,9 çıkarak 101 bin 504'e ulaştı ve tüm zamanların en yüksek verileri oldu.

Daha önce aylık bazda en yüksek Haziran satış adedi 2018'de 119 bin adet olarak görülmüştü. Tüm zamanların ipotekli satış rekoru ise Eylül 2019'da 57 bin 219 adetle rekora ulaşmıştı. 

KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

300 bin liralık bir konut kredisi 180 ay vadeli çekilmek istendiğinde konut eğer sıfırsa 6 ay ödemesiz kredide aylık taksit 2 bin 930 lira olacak.

Toplam geri ödeme 509 bin 807 lira olacak. Konut ikinci el ise 6 ay ödemesiz kredi çekilirse aylık taksit 3 bin 148 liraya denk gelecek.

Toplam geri ödeme miktarı da 547 bin 774 liraya ulaşacak. Sıfır konutta faiz yüzde 0.64, ikinci elde ise yüzde 0.74. 6 ay geri ödemesiz olduğunda taksit ödemesi 174 ay yapılacak.Sıfır veya ikinci el konutta 12 aya kadar ödemesiz kredi çekilebilecek.

180 ay vadeli 300 bin liralık konut kredisi eğer 12 ay ödemesiz çekilmek istenirse sıfır konutta taksit 3 bin 57 liraya denk gelecek.

İkinci el konut için 12 ay geri ödemesiz kredi çekilirse de aylık taksit 3 bin 284 lira taksit ödenecek.

Sıfır konutta geri ödeme toplam tutarı 513 bin 551 lire olacak. İkinci el konutta ise toplam geri ödeme 551 bin 775’e ulaşacak.

Sıfır konutta 6 ay geri ödemesiz seçeneğinde aylık taksit 127 lira daha az, toplam geri ödeme de 3 bin 744 lira daha az oluyor.

İkinci el konutta ise 6 ay geri ödemesiz kredi seçeneğinde aylık taksit 12 ay ödemesiz seçeneğine göre 136 lira daha az oluyor. Toplam geri ödemede 4 bin lira azalıyor.

KONUT KREDİSİ KULLANIRKEN NELER DİKKAT EDİLMELİ?

Konut kredisi kullanacaksanız faiz oranlarının yanı sıra dosya masrafı, banka komisyonu, yıllık maliyet, kredilendirme oranı, kefil sayısı gibi etmenlere de dikkat etmenizde fayda var.

Faiz oranı tüm kredi türlerinde önemlidir fakat konut kredisi hesaplaması yaparken bilhassa önemlidir. Zira çekilen tutar yüksek ve vade süreleri uzun olduğu için, oranlar arasındaki küçük farklar bile toplam geri ödeme rakamına ciddi bir şekilde yansıyabilir.

Dolayısıyla konut kredisi hesaplamasında faiz oranları son derece önemlidir. Ayrıca ev kredisi hesaplamasında unutulmaması gereken bir diğer nokta ise peşinatın önemidir. Peşinatınız ne kadar fazla ise kullanacağınız kredinin meblağsı da o denli düşük olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi faiz oranları son derece önemlidir. Bununla birlikte konut kredilerinde vade süresi de çok önemlidir. Zaten faizin oranını, belli bir ölçüde bu vade süresi belirler.

Yani ödeyeceğiniz taksit sayısı ne kadar çok olursa faiz oranı o kadar yüksek olur. Örnek verecek olursak 60 ay vadeli bir konut kredisi ile 120 ay vadeli bir ev kredisi için ödeyeceğiniz tutar aynı olmayacaktır.

Şunu asla unutmayın; sizin için en uygun konut kredisi, faiz oranı en düşük olan değil, bütçenizi en az yoran konut kredisidir.

ASGARİ ÜCRETLİ NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

2.300 lira asgari ücret aldığınızı farz edelim. Bu duruma göre 2.300 lira X yüzde 50 = 1.150 lira yapar. Bunu da 120 ay vadelendirirseniz; 120 X 1.150 = 138 bin liradır.

Önceden bir birikim yapmışsanız onu da ekleyerek orta halli bir ev alabilirsiniz.

Başka bir örnek; 5.000 lira maaşınız var ve konut kredisi kullanarak ev almaya karar verdiniz. Bu durumda maaşınızın yüzde 50’si aylık ödeyebileceğiniz taksidi belirler. 5.000 lira X yüzde 50 = 2.500 lira yapar. 120 ay vade ile çekerseniz; 2.500 X 120 = 300 bin liralık kredi alabilirsiniz.

EV ALACAKLARA TAVSİYE

Yeni ev alacaklara tavsiyede bulunan Keçici "Sıfır ev alma imkanı olmayanlar çok eski evlere rağbet göstermemeli. Eski evlerin bakım ve tamir masrafları sorun oluşturabiliyor.

Kentsel dönüşüme girmesi durumunda müteahhitler neredeyse ev yapım maliyeti kadar para talep ediyor. Bu durumda hem kredi ödemesinin olması hem de müteahhite ödeme yapılacak olmasından dolayı ekstra maliyetlere katlanılıyor.

Bunun önüne geçmek için 1999 depremi sonrası yeni yapıların tercih edilmesinde fayda var" açıklamasında bulundu.

YATIRIM AMAÇLI SATIN ALMADA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yatırım için alınmak istenen daireler için ise Keçici "Alınacak ev kiraya verilecek ve yatırım değeri taşıması için alınıyorsa kira ve seçilen konutun bölgesinin iyi olması gerekiyor. Sosyal alanlara yakınlığı, metro, metrobüs gibi ulaşım imkanlarına yakın olan evlerin değeri her geçen gün artıyor.

Ayrıca bu imkanlara sahip konutlara da daha kolay kiracı bulunabiliyor. Ulaşım projelerinin olduğu bölgelere yatırım yapılması hem kira getirisini yükseltecektir hem de her geçen yıl evin değeri artmış olacaktır.

Kiraya verilmek için bile alınsa yine de yeni konutların tercih edilmesi menfaat sağlayacaktır" dedi.

KREDİ VADESİ NE KADAR DÜŞÜKSE O KADAR AZ FAİZ ÖDENİR

"Konut kredilerinde uzun vadelerde ödenecek olan faiz miktarı da artmış oluyor. 60 ayla 180 ay arasında faiz açısından uçurum bulunuyor.

Ödeme imkanı olanların kredi vadesini kısa tutup ne kadar çok ödeyebiliyorsa kendileri açısından avantaj sağlayacaktır." açıklamasında bulundu.

SAHTE KOMİSYONCULARA DİKKAT

Emlakçılara ilişkin olarak da işin uzmanı emlakçılarla çalışılması gerektiğini söyleyen Keçici sözlerine şöyle devam etti:

"Emlakçılığa ilişkin olarak sertifikaların alınması gerekiyor. Büyük firmalar dışında sertifika alan emlakçı neredeyse yok denecek kadar az. Kendim Türkiye'de sertifikayı alan ilk emlak uzmanlarından biriyim.

Bu konuda denetimlerin olmaması nedeniyle hemen herkes emlakçılık yapabiliyor. Bazı sitelerde güvenlik görevlileri, bina görevlileri komisyon karşılığında ev alım-satımına aracılık ediyor.

Böyle işleyen sistemlerde aldatılma ihtimali çok yüksek oluyor. Bunun için sabit işyeri olan ve emlakçılığı meslek edinmiş uzmanlardan danışmanlık alınması önem kazanıyor."

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2020, 21:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER