Dolardaki Artış Kredi Faizlerini Etkiler mi?

Konut kredisi kullanacakların gözü kulağı faiz indiriminde ancak ekonomide yaşanan olumsuzluklar faiz indirimi için biraz daha beklemek gerektiğini gösteriyor. Zira uzmanlar dolar kurundaki ani yükselişin kredi faizlerini yükselteceğine kesin gözüyle bakıyor.

Dolardaki Artış Kredi Faizlerini Etkiler mi?

BELİRSİZLİK EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde İstanbul sonucunun henüz netleşmemesi ve Cumhur ittifakının seçimlerin yenilenmesine dair açıklamalarda bulunması, piyasalarda belirsizlik Türk Lirasının negatif fiyatlamasına neden oluyor. Öte yandan ABD’nin S-400 konusunda "S-400’lerin olduğu yerde teknik olarak F-35’lerin olması mümkün değil” açıklaması da ABD-TR arasındaki siyasi tansiyonun yükselebileceği endişesini tekrar artırdı.

Bugün küresel piyasalarda gelişen ülke paralarının çoğunun dolar karşısında da gerileme yaşaması ve yurt içi belirsizliklerin de yüksek olması nedeniyle dolar kuru yüzde 1,30 artışla 5,75’a yükselirken avro'da  6,49’a yaklaştı.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE ARTIŞ KAÇINILMAZ GİBİ

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre, 22 Mart’ta yurt içi yerleşiklerin döviz talebinin rekor seviyeye yükselmesi ve Merkez Bankası rezervlerinin azalması ile 5,84 seviyesine yükselen kur, merkezin swap limitlerini artırması ile 5,30’a geriledi, ancak düşüş kısa süreli oldu. Son haftalarda 5,60 üzerinde fiyatlanan kur, bugün 5,75 üzerine yükselerek 22 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Dolar 5,75'i aşarak 22 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü. 22 Mart sonrası birçok özel banka konut kredisi faiz oranlarında artış uygulamıştı. Kur da yaşanan dengesizlik ve yükseliş eğilimi bankaların kredi kullandırımını sıkıştırmaya devam ediyor. Uzmanların tahminlerine göre kurda yaşanan artışın devam etmesi durumunda konut kredisi faiz oranlarının artışı kaçınılmaz olacağı şeklinde.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 16:29
YORUM EKLE