banner53

Dar Gelirliye Ev Müjdesi: Konut Kredisinde Faiz 0,50 Olur mu?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bir modelin finansman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle ve bugüne kadar Türkiye’de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı ile kira hatta kiradan daha ucuz bir maliyetle bu gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık” dedi.

Dar Gelirliye Ev Müjdesi: Konut Kredisinde Faiz 0,50 Olur mu?

TOKİ MODELİ

Samsun ve Ordu’da iş insanlarına seslenen Bakan Albayrak, her yıl en az 100 bin vatandaşı ev sahibi yapacaklarını vurguladı.

“Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bir modelin finansman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle ve bugüne kadar Türkiye’de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı ile kira hatta kiradan daha ucuz bir maliyetle bu gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık” diyen Bakan Albayrak, TOKİ’nin de içinde yer alacağı modelin, evlerin modelleri, şehirleri, uygulama şartları gibi tüm ayrıntılarını, bu ay bitmeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde özel bir programla vatandaşlara anlatacaklarını duyurdu.

Bakan Albayrak, söz konusu modelin diğer sektörlere önemli katkıları olacağına işaret ederek, “Sosyal adalet noktasında, sektörler, yan sektörler, iktisadi faaliyetlerin güçlendirilmesi noktasında bu önemli adımı inşallah başlatıyoruz. Bunlar tabii başlangıç, inşallah çok daha güçlü adımlarla çok daha güzel müjdeleri önümüzdeki dönemde anons edeceğiz. Doğrudan sanayicimizi, esnafımızı desteklemek amacıyla kamu bankalarımız başta olmak üzere, farklı diğer bankalarımızın da desteğiyle devreye aldığımız kredileri, hepsini önümüzdeki süreçte daha da güçlendirerek devam ettireceğiz.”

ÇÖZÜM OLACAK

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, konut ihtiyacında dar gelirlilerin ön sırada olduğunu söyledi. Oluşturulacak modelin önemli bir çözüm olacağını belirten Yetgin, “Alt gelir grubu için büyük oranda üretim TOKİ tarafından yapılıyor. Şimdi bu model, yüksek faiz oranları yanında düşük faiz ve uzun vade ile ödeme gücünü artırıyor. Konutlar büyük ihtimalle TOKİ eliyle ihale edilip hayata geçirilir. Arsa maliyetleri bizim gibi markalı konut üreticileri için yüzde 50-55 seviyesine geldi. Bu koşullarda dar gelirli için üretim imkansız. TOKİ, Hazine’den ve Milli Emlak gibi kurumlardan arazi temini ile dar gelirliye iyi koşullarda konut sunuyor” dedi.

FAİZ EN ÇOK NE KADAR DÜŞER?

Mevcut piyasa koşulları ve bankaların konut kredisi faizlerindeki yüksek oranlar nedeniyle dar gelirli ile orta üstü gelir grubunun satın alma gücünde ‘makasın’ son zamanlarda çok açıldığını belirten İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Bu model ile dar gelirli için ev sahibi olmak hayal olmaktan çıkacak” ifadesini kullandı. Bankaların düşmeye başlayan konut kredisi faiz oranlarından orta ve orta üstü gelir grubunun faydalanabildiğini anlatan Durbakayım, “Şartları dar gelirli için erişilebilir değildi. durumdaydı Bu model sosyal devletten beklenen isabetli bir hamle. Bizler artık maliyetlerin artışı, arsa bedelleri gibi nedenlerle dar gelirliye konut pazarlamak için bir plan yapamıyorduk. Bankalar da dar gelirliye kredi vermek konusunda başarılı olamadı. Bunun devlet eliyle desteklenmesi, faizi 20 yıl vadeyle çok düşük oranlarda sunabilir” diye konuştu.

Yakın tarihte en düşük kredi faiz oranlarının yüzde 0.78 seviyesini gördüğünü hatırlatan Nazmi Durbakayım, daha önce ise Mayıs 2013’te en dip seviye olarak yüzde 0.67 oranının görüldüğünü kaydetti. Durbakayım, devlet desteği ile faiz oranının yüzde 0.50 olarak uygulanabileceğini vurguladı.

SOSYAL ADALETTE FIRSAT

Kamu bankaları öncülüğünde ağustos ayında aylık vadenin 15 yıla çıkarılmasıyla konut satışlarının arttığına vurgu yapan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, “Vadenin 20 yıla çıkarılmasıyla birlikte tarihin en düşük faiz oranlarının uygulanması alt gelirli vatandaşların ev alması için çok önemli bir fırsat oluşturuyor. Yapılan bu hamle yavaşlayan gayrimenkul sektörüyle ve buna bağlı inşaat yan sanayi sektörlerini de büyütecek” dedi.

Bu anlamda vadenin uzatılmasının önemli bir fırsat olduğunun altını çizen KONUTDER Başkanı Altan Elmas, “240 ay vade önemli. Kira öder gibi uzun vadeli konut kredisiyle Türkiye tanışacak. Sosyal adalet ve dar gelirli vatandaşın ev sahibi olması açısından son derece büyük bir fırsat. 20 yıl için yüzde 0.50 ila 0.60 arasında olacak faiz oranları son derece makuldür.”

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER