Banka Konut Kredisi Kullanandan Masraf Alabilir mi?

Bankaların özellikle kredi kullananlardan aldığı ücret ve komisyonlar yineden gündemde. Son olarak 2014’te yapılan değişikle bankaların alabileceği yasal ücret sayısı 20 kaleme indirilmişti. Buna rağmen bankalar alternatif yollarla farklı ücret ve masraflar almayı sürdürüyor.

Banka Konut Kredisi Kullanandan Masraf Alabilir mi?

YASAL OLARAK 20 FARKLI ÜCRET ALABİLİR

Bankalar, aralarında havale, kredi kartları için yıllık üyelik aidatı, nakit avans, EFT, fatura ödeme ücreti dahil olmak üzere 20 farklı kalemde masraf alabiliyor. Bu konudaki masraf sayısını kısıtlayan yasal düzenleme 3 Ekim 2014’te yürürlüğe girmişti. Ancak söz konusu maddeler arasında yer alan ‘hesap işletim ücreti’nin yürütmesi 2016’da yargı kararıyla durdurulmuştu.

Bankacılık işlemlerinden alınacak ücret sayısı sınırlandırılsa da talep edilen ücretlerin ve bu ücretlere yapılan zammın bir sınırı yok. Örneğin; geçen yıl EFT, bakiye sorgulama, fatura ödeme için ücret ve komisyonlarda yüzde 50’ye varan artış olmuştu. Şu anda mobil bankacılıktan 1 liralık EFT için 7.75 lira talep eden var. Banka şubelerinde fiyat katlanıyor. Her banka farklı ücret talep edebiliyor.

KONUT KREDİSİ MASRAFLARI YÜKSELDİ

Konut kredisini satıcının hesabına göndermek de dünya kadar masraf. Kredi faizlerinin düştüğü bir ortamda alınan ücretlerin yüksek oluşu başta emekliler olmak üzere birçok vatandaşın şikayetine konu olunca ekonomi yönetimi çalışma başlattı.

YENİ DÜZENLEME YOLDA

Alınan bilgiye göre; bazı ücret, komisyon ve masrafların oranlarının düşürülmesi, birleştirilmesi, bazılarının da tamamen kaldırılması amaçlanıyor. Kredi erken kapatma ve balon ödeme gibi durumlarda, kalan paranın yüzde 2’sine kadar alınan erken ödeme cezasının kaldırılması veya bu oranın düşürülmesi gibi konular da masada.

BANKALAR MASRAF VE ÜCRETLENDİRME İLE 49 MİLYAR KAZANDI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) verilerine göre; Aralık 2019 itibarıyla bankaların ücret, komisyon ve bankacılık hizmetlerinden elde ettiği gelirler 2018’e göre yüzde 33 artışla 49.2 milyar liraya yükseldi. Bu, 2004’ten bu yana en yüksek artış.

Ücret ve komisyonlardan elde edilen gelirler, toplam bankacılık gelirlerinin yüzde 12’sini oluşturuyor. Son dönemde gerileyen faizlerle bu oranın daha da artması bekleniyor.

BANKALARIN ALABİLECEĞİ YASAL MASRAF VE ÜCRETLER

-- Tahsis ücreti

-- Ekspertiz ücreti

-- Taşınır ve taşınmaz rehin tesis ücreti

-- Hesap işletim ücreti (Yargı kararı ile yürütmesi durdurulmuştur.

-- Para çekme ücreti

-- Elektronik Fon Transferi (EFT) Ücreti

-- Havale ücreti

-- Swift ücreti

-- Yıllık üyelik ücreti

-- Ek kart yıllık üyelik ücreti

-- Kart yenileme ücreti

-- Nakit avans çekim ücreti

-- Kiralık kasa ücreti

-- Kampanyalı ürün veya hizmetler ücreti

-- Fatura ödeme ücreti

-- Arşiv-araştırma ücreti

-- Onaya bağlı bildirim ücreti

-- Başka kuruluş ATM’sinden yapılan işlem ücreti

-- Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan ödemeler

-- Üçüncü kişilere yapılan ödemeler.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 15:19
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc