banner53

Asgari Ücretliyi Ev Sahibi Yapacak Kredi Geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bir modelin finansman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle ve bugüne kadar Türkiye’de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı ile kira hatta kiradan daha ucuz bir maliyetle bu gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık” dedi.

Asgari Ücretliyi Ev Sahibi Yapacak Kredi Geliyor!

TOKİ MODELİ

Bakan Albayrak,“Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bir modelin finansman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle ve bugüne kadar Türkiye’de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı ile kira hatta kiradan daha ucuz bir maliyetle bu gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık” diyen Bakan Albayrak, TOKİ’nin de içinde yer alacağı modelin, evlerin modelleri, şehirleri, uygulama şartları gibi tüm ayrıntılarını, bu ay bitmeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde özel bir programla vatandaşlara anlatacaklarını duyurdu.

FAİZLER 0,50'YE DÜŞEBİLİR!

Mevcut piyasa koşulları ve bankaların konut kredisi faizlerindeki yüksek oranlar nedeniyle dar gelirli ile orta üstü gelir grubunun satın alma gücünde ‘makasın’ son zamanlarda çok açıldığını belirten İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Bu model ile dar gelirli için ev sahibi olmak hayal olmaktan çıkacak” ifadesini kullandı. Bankaların düşmeye başlayan konut kredisi faiz oranlarından orta ve orta üstü gelir grubunun faydalanabildiğini anlatan Durbakayım, “Şartları dar gelirli için erişilebilir değildi. durumdaydı Bu model sosyal devletten beklenen isabetli bir hamle. Bizler artık maliyetlerin artışı, arsa bedelleri gibi nedenlerle dar gelirliye konut pazarlamak için bir plan yapamıyorduk. Bankalar da dar gelirliye kredi vermek konusunda başarılı olamadı. Bunun devlet eliyle desteklenmesi, faizi 20 yıl vadeyle çok düşük oranlarda sunabilir” diye konuştu.

Yakın tarihte en düşük kredi faiz oranlarının yüzde 0.78 seviyesini gördüğünü hatırlatan Nazmi Durbakayım, daha önce ise Mayıs 2013’te en dip seviye olarak yüzde 0.67 oranının görüldüğünü kaydetti. Durbakayım, devlet desteği ile faiz oranının yüzde 0.50 olarak uygulanabileceğini vurguladı.

KREDİ HESAPLAMA

200 bin liralık konut kredisi çekilirse;

Faiz (Yüzde) : 0.50

Vade (Ay) : 240

Aylık taksit : 1.432 lira 

Toplam ödeme :  344 bin lira 

---

Faiz (Yüzde) : 0.55

Vade (Ay) : 240

Aylık taksit : 1.502 lira 

Toplam ödeme :  360 bin lira

---

Faiz (Yüzde) : 0.60

Vade (Ay) : 240

Aylık taksit : 1.574 lira 

Toplam ödeme :  378 bin lira

100 bin liralık konut kredisi çekilirse;

Faiz (Yüzde) : 0.50

Vade (Ay) : 240

Aylık taksit : 716 lira 

Toplam ödeme :  172 bin lira 

---

Faiz (Yüzde) :0.55

Vade (Ay) : 240

Aylık taksit : 751 lira 

Toplam ödeme :  180 bin lira 

---

Faiz (Yüzde) :0.60

Vade (Ay) : 240

Aylık taksit : 787 lira 

Toplam ödeme :  189 bin lira 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2019, 07:01

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER