Aralık Ortası Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum!

Konut kredisi faizleri hızlı düşüşünü sürdürüyor. Yapılan indirimlerden sonrası yüzde 1'in altında konut kredisi veren banka sayısı da 11'e yükseldi. İşte konut kredisinde son durum...

Aralık Ortası Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum!

EV ALANLARIN EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ YÖNTEM KONUT KREDİSİ

Birikimi olmayan ya da ev almak için yeterli nakti olmayanlar için satın alınacak evin teminat olarak gösterilmesi koşuluyla verilen uygun faizli konut kredisinde müjde bekleniyor. 36 aydan 180 aya kadar vade seçeneğinin sunulduğu konut kredisinde satın alınacak konutun değerinin yüzde 80'ine kadar kredi alınabiliyor. Kredinin verileceği gayrimenkul üzerine ipotek konulur ve uygun görüldüğü takdirde ek ödeme istenebilir. Konut Kredisi için gayrimenkule ipotek konulduğu için kefil şartı aranmıyor. 

KAMU BANKALARINDAN FAİZ İNDİRİMİ GELİR Mİ?

Ziraat Bankası yeni kredi paketlerini açıklayacak ancak Merkez Bankası tarafından yapılan ikinci faiz indiriminin ardından sonra Ziraat Bankası bu faiz oranını düşürmedi. Ancak son faiz indirimi kararı sonrasında kamuoyunun beklentisi giderek artıyor. Ziraat Bankası'nın önümüzdeki hafta içinde yeni kredi paketlerini açıklaması bekleniyor. 

Konu hakkında görüşlerini paylaşan uzmanlar, Ziraat Bankası'nın konut kredisi faiz oranlarının en fazla yüzde 0,90 bandına düşüreceklerini öngörüyor. Vatandaşların meraklı bekleyişi sürerken Ziraat Bankası'nın önümüzdeki hafta içinde hem konut, hem taşıt hem de ihtiyaç kredisi ürünlerinde uyguladığı faiz oranlarında indirim yapılması kesin gözüyle görülüyor.

MERKEZ BANKASI BİR KEZ DAHA FAİZ İNDİRDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulunun (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) yüzde 14'ten yüzde 12'ye indirilmesine karar verdiği bildirildi. 

ALBAYRAK'TAN FAİZ İNECEK MÜJDESİ

Erzurum 'da faiz açıklaması yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Enflasyonda beklentilerimizle paralel olarak kasım ayında ki bu hafif baz etkisi yükselmesini de gördük. Eylül ayı itibarıyla yıl sonu koyduğumuz yüzde 12'lik enflasyon hedefinin çok daha rahat bir şekilde gerçekleşeceği noktada, kasım ayında 10,55 seviyesini gördük. Geçen senenin aynı ayına göre 11 puanlık bir düşüş oldu. Tüfe yüzde 40 seviyelerindeydi, yüzde 4,3 seviyelerine geriledi. Enflasyon ve faizler görüyorsunuz düşmeye başladı. 3-5 yıl öncesine kadar faizlerdeki iyileşmenin ne kadar hızlı şekilde aşağı indiğini görüyorsunuz. İşte tüketici ve üretici fiyatlarında tüm bu fiyatlar üzerindeki baskılar yavaş yavaş inmeye başladı bu da maliyetleri ciddi bir şekilde rahatlatan bir sürece girdik." dedi.

YÜZDE 1'İN ALTINA DÜŞEN BANKA SAYISI 11'E YÜKSELDİ

Konut kredisi faiz oranları yüzde 1’in altına inen banka sayısı ona çıktı. Kamu bankalarının ardından indirimlere hız veren özel bankalarda konut kredisi faiz oranlarını psikolojik seviyenin altına düşürüyor. Güncel olarak Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank, İNG, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Alternatif Bank, Akbank ve İş Bankası konut için yüzde 1’in altında faizlerle kredi kullandırıyor.

KUVEYT TÜRK

Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı dahilinde yüzde 0.98 tabela kar payı oranları sunuyor. Banka kredili Hayat, BES ve 3 adet otomatik fatura talimatı ürünlerinin kullanılması durumunda ise kar payı oranlarını yüzde 0.95’e düşüyor.

İNG

İNG faiz indirimi sonrasından kampanyalı sigortalı kredi ürünü için 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.98 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. Bankanın tabela faiz oranları ise yüzde 1.01 olarak uygulanıyor.

ZİRAAT BANKASI

Ziraat Bankası konut ürün paketi dahilinde 15 yıl vadeye kadar 500 bin liraya dek krediler için yüzde 0.99 faiz oranı sunuyor. Banka 500 bin lira üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1.09 faiz oranı uyguluyor.

TEB

TEB kampanyalı konut kredisi ürünleri için faiz oranlarını tüm vadelerde 10 yıla kadar yüzde 0.99’a düşürdü. Banka tabela faizleri ise halen yüzde 2.58 seviyelerinde.

HALKBANK

HalkBank kampanyalı hesaplı evim konut kredisi dahilinde 500 bin lira ve 15 yıla kadar vade için yüzde 0.99, 500 bin lira üzeri taleplerde ise yüzde 1.09 faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

TÜRKİYE FİNANS

Türkiye Finans Katılım Bankası kampanyalı ürünü için yüzde 0.99 kar payı oranı ile finansman sunuyor. Bankanın tabela faizleri ise yüzde 1.07 düzeyinde.

VAKIFBANK

VakıfBank kampanyalı sarı panjur kampanyası için 500 bin lira limit ve 15 yıl vadeye dek yüzde 0.99 faiz oranı kullanırken tabela konut kredisi faizleri kapsamında yüzde 1.29 oranı sunuyor.

YAPI KREDİ

Yapı Kredi konut kredisi faiz oranını aylık yüzde 0,99'a çekti. Yapı Kredi’nin yeni konut kredisinden faydalanmak isteyenler kredi tutarı üst limiti olmadan, 120 aya kadar tüm vadelerde yüzde 0.99 faizle konut kredisi alabilecek.

AKBANK

Akbank, konut kredisi faiz oranını vade ve tutar ayırmaksızın yüzde 0,99'a indirdi.

ABANK

Alternatif Bank, kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen müşterileri için konut kredisinde faiz oranını yüzde 0,98’e düşürdü. Müşterilerin ihtiyaçlarına özel hazırlanan esnek ödeme planlı krediden 120 aya kadar tüm vadelerde faydalanabiliyor. 

İŞ BANKASI

İş Bankası tabela konut kredisi için yüzde 1.75 faiz oranı sunmaya devam ederken hayat sigortalı kampanyalı kredi ürünü için faizlerini 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.99 olarak uygulamaya başladı. İş Bankası ile beraber toplamda 11 bankanın kampanyalı faizleri yüzde 1’in altına inmiş oldu.

ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİNDE FAİZLER YÜKSELDİ

Kredipazari'nda yer alan habere göre, TÜFE Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,38, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,01, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,56 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,87 artış gerçekleşti.

Enflasyonda ay bazında artış yaşayarak geçtiğimiz ay görülen tek haneli rakamların ardından yeniden çift hanelere çıktı. Enflasyonda yaşanan artışın ardından enflasyon endeksli konut kredisi faizleri de yeniden arttı.

Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank’ın kullandırdığı enflasyon endeksli konut kredisi faizleri TÜFE’de yaşanan artışa bağlı olarak yüzde 1.07’ ye çıktı.

Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri kullandırılmaya başlanan Haziran ayında yüzde 1.75 Temmuz ayında yüzde 1.5, Ağustos ayında yüzde 1.57 ve Eylül ayında yüzde 1.44 ve Ekim ayında yüzde 0.96, Kasım ayında yüzde 0.90 olarak gerçekleşti.

Kentsel Dönüşüme Faizsiz Kredi Desteği!

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 07:32
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc