banner53

2023'e Kadar Vergi Affı Yok

2021-2023 yıllarına ilişkin Orta Vadeli Mali Plan Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı. Mali Plan döneminde vergi affına gidilmeyecek, DMO uluslararası merkezi satın alma kurumuna dönüşecek.

2023'e Kadar Vergi Affı Yok

2021-2023 yıllarına ilişkin merkezi yönetim bütçesi toplam gelir ve gider tahminleriyle hedef, açık, borçlanma durumunu içeren Orta Vadeli Mali Plan Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı.

Öte yandan, 2021-2023 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıklarıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle, 2021-2023 Dönemi Bütçe Çağrısı ve Eki Bütçe Hazırlama Rehberi de aynı Resmi Gazete’de yayınlandı.

OVMP’de, bu dönemde uygulanacak ekonomi politikasının temel amacı, “yeni normalin oluşturduğu iktisadi fırsatları da kullanarak, üretime, ihracata ve finansal istikrara dayalı ekonomik dönüşümün ve değişimin gerçekleştirilmesi” olarak özetlendi.

Planda, dönem sonunda bütçe açığının GSYH’ye oranı yüzde 3.5 olarak hedeflenirken, verimsiz harcama alanlarının tasfiye edileceği kaydedildi.

OVMP’de, COVID-19’la mücadelenin ekonomiye olan etkisini bertaraf etmek için alınan kamu maliyesi tedbirlerinin geçici olarak uygulanacağı, ekonomide kalıcı toparlanmayla ise bütçe dengesinde kademeli iyileşme sağlanacağı vurgulandı.

Mali disipline kararlılıkla devam edileceği vurgusunun yapıldığı planın satır aralarında, önümüzdeki döneme yönelik önemli detaylar da yer aldı. Bunlar arasında DMO’nun merkezi satın alma kurumuna dönüştürülmesiyle, vergi denetimini uzaktan yapacak yeni bir sistemin kurulması dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER