banner53

200 Bin Liralık Konut Kredisinin Taksitleri Ne Olur?

Bankaların kredi faiz oranlarının düşmesi ile kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı oluştu. Güncel olarak bankalardan 200 bin lira tutarda konut kredisi kullanıldığında aylık taksitleri ne kadar oluyor?

200 Bin Liralık Konut Kredisinin Taksitleri Ne Olur?

Merkez Bankası’nın faiz indirimi ile başlayan olumlu hava kısa sürede bankaların kredi faiz oranlarına da yansıdı. İlk olarak geçtiğimiz yılın ikinci yarısında kamu bankaları üzerinden başlayan konut kredisi faiz indirimleri ilerleyen aylarda özel bankaların da desteği ile arttı.

Kredi faizlerinde yaşanan düşüş ve ekonomik güvende yaşanan artış son dönemde beklemeye geçen konut talebini açığa çıkararak son aylarda talep patlaması oluşturdu. Kredili konut satışları 2019’da bir önceki yılın aynı ayına oranla Eylül’de yüzde 410, Ekim’de yüzde 525, Kasım ayında yüzde 724 ve Aralık ayında yüzde 603 artış gösterdi. Son açıklanan verilere göre Türkiye genelinde 2019 Aralık ayında 50.278 kredili konut satıldı. Verilere göre Ocak ayında bu rakamın artan kampanyalarla daha da yükselmesi bekleniyor.

GÜNCEL FAİZLER

Güncel en düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ta sıfır konutlar için yüzde 0.79 olarak uygulanıyor. İkinci el konut için en uygun faiz ise yüzde 0.89 seviyesinde kullandırılıyor.

Bankalardan 200 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında 10 yıl vadede kredinin aylık taksitleri yaklaşık 2.600 lira oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de 330 bin liraya denk geliyor.

Bankaların 200 bin liralık kredi için aylık taksitleri şu şekilde;

SIFIR KONUTTA

Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’tan sıfır konut talepleri için 200 bin lira tutarlı kredinin 10 yıl vadede taksitleri 2.600 lira, geri ödemesi de 330 bin lira oluyor. Söz konusu bankalardan ikinci el konut almak için aynı tutar ve koşulda kredi alındığında aylık taksitler 2.850 lira, toplam ödeme ise 343 bin lira oluyor.

İKİNCİ EL KONUTTA

İkinci el konut için 200 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında 10 yıl vadeli finansmanın aylık taksitleri en düşük Kuveyt Türk Bankası’nda 2.700 lira oluyor. Finansmanın toplam geri ödemesi de 326 bin liraya denk geliyor.

KrediPazari

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER