Yetki Belgesi Olmayan Emlakçıya 4 Bin Lira Ceza!

Bu yılın başında çıkarılan Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği'ne göre yetki belgesi olmayanlar emlakçılık yapamayacak. Aralık ayına kadar süre verilen emlakçılara, bu tarihten sonra belgesiz olarak çalışmaları halinde para ve iş yeri kapama cezası uygulanacak.

Yetki Belgesi Olmayan Emlakçıya 4 Bin Lira Ceza!

Emlakçıların anayasası olarak nitelendirilen Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği'ne göre yetki belgesi olmayanlar emlakçılık yapamıyor. Emlakçıların en çok merak ettiği konuların başındaysa yetki belgesinin hangi tarihe kadar alınacağı sorusu geliyor. İşte yeni yönetmelikle ilgili emlakçılar için rehber olacak haberimiz...

YENİ YÖNETMELİĞE GÖRE...

-- Artık emlakçılar iş yerlerini 30 metrenin altında açamayacak.

-- Emlakçılık yapacak olanların en az lise mezunu olmaları gerekiyor. 

-- En önemli şartlardan biri de Yetki Belgesi alma zorunluluğu.

-- Mesleki yeterlilik kurulundan yeterlilik belgesi alınmasıda gerekiyor. 

YETKİ BELGESİ NEREDEN ALINACAK?

Yetki belgesi alabilmek için öncelikle Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi'ne lise diplomasının ve Mesleki Yeterlilik Kurulu'ndan verilen odanın kayıtlı faaliyet belgesinin girilmesi şart olup, sonrasında Taşınmaz Ticaret Bilgi Sisteminden Ticaret Bakanlığı tarafınadan en fazla 2 müfettiş balgelerinizi kontrol etmek adına gönderiliyor. Eğer belgeleriniz de hiç bir problem yoksa uygunluk veriliyor ve artık emlakçılık yetki belgesini alıyor. 

SON BAŞVURU TARİHİ

Yetki Belgesi almak için son başvuru tarihi 2 Aralık. Bu tarihten sonra Yetki Belgesi olmayan emlakçılara hem para hemde iş yeri kapama cezası verilecek.

YETKİ BELGESİ 5 YIL GEÇERLİ

Yetki belgelerinin her işletme için ayrı ayrı düzenlendiğini ve beş yıl geçerli olduğunu dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü Özalmacıklı, “Yetki belgesinin işletmede herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yerine asılması gerekiyor. Belge, geçerlilik süresinin sona ermesi veya içeriğindeki bilgilerden herhangi birinde değişiklik olması durumunda da tekrar yenilenecek. Sözleşme ve ilanlarda bu yetki belgesi numarası kullanılacak.  Belediyeler emlak işletmelerinin yetki belgesine sahip olup olmadığını, işyeri açma ve çalışma ruhsatı vermeden önce kontrol edecek ve yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat vermeyecekler” diye açıklama yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 09:00
YORUM EKLE