banner53

Yanıltıcı Ev İlanına Ceza!

Emlak danışmanlarının alıcıya doğru bilgi verme sorumluluğu alıcılar açısından olumlu bir gelişme. Metrekare, yaş, altyapı bilgisi, mülkiyet veya nitelik bilgisi, imar durumu, ruhsat, konum bilgisi gibi önem arz eden bilgileri doğru vermeyen danışmanlar sicil numarasıyla Ticaret Bakanlığına şikâyet edilebilecek.

Yanıltıcı Ev İlanına Ceza!

Gayrimenkul Danışmanı Mehmet Adak'ın Yazısı...

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından 15041 kişinin katılımıyla yaptırılan, “Türkiye Hane Halkı Finansal Algı ve Tutum” Araştırmasında Türk Halkı’nın en memnun olduğu yatırım aracı yüzde 81 ile yine Gayrimenkul oldu. 

Gayrimenkul her zaman önemli ve değerliydi. Fakat bu ciddi yatırımlara aracılık edenlerin toplumdaki algısı özellikle Anadolu illerinde çok olumsuzdu maalesef.  Artık yeni dönemde bu algıyı yok edecek düzenlemeler hayata geçirilecek.

14 Ekim 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğin tüm maddeleri 1 Ocak 2021 yılından itibaren uygulanacak. 

Emlak alımının ciddiyeti ölçüsünde emlak danışmanlarında da belli nitelikler aranacak.  Yeni dönemde Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olmayanlar bu işi yapamayacak. 

Emlak danışmanlarının alıcıya doğru bilgi verme sorumluluğu alıcılar açısından olumlu bir gelişme. Metrekare, yaş, altyapı bilgisi, mülkiyet veya nitelik bilgisi, imar durumu, ruhsat, konum bilgisi gibi önem arz eden bilgileri doğru vermeyen danışmanlar sicil numarasıyla Ticaret Bakanlığına şikâyet edilebilecek. Yetkilendirme sözleşmesi olmayan portföyler ilan portallarına atılamayacak. 

Danışmanlarda en az lise mezuniyeti ve belli bir süre deneyim şartı aranacak.  Eğitim ve mesleki sorumluluk ön planda tutulacak. 

Meslekte bugüne kadar zincir şirketler dışında eğitim pek önemsenmedi maalesef. Bundan sonra danışmanların eğitimi de çok önemli hale geldi. Emlak danışmanının; bölge uzmanlığı, konu uzmanlığı ve insan uzmanlığı olması gerekiyor. Sektörde artık sürekli öğrenme ile bilgili çalışanlar ve çok pratikle özgüven sahibi danışmanlarla daha çok karşılaşacağız. 

Emlak danışmanları bireysel olarak ta kendilerine hedef koyarak ve bu hedeflerini yazarak, yazdıklarını yakınlarına anlatarak kendilerini taahhüt altına sokmalı ve beynin bu taahhütünü ezberlemesini sağlamaları gerekiyor. 

Mülk bilgisinin yeterli olmadığını anlamamız gerekiyor. Bunun yanında insan olarak ta zenginleşmeli, sağlam sinirlere sahip, doğruları sabırla yapmaya devam eden danışmanlar olmalıyız. 

Artık alıcı ve satıcının sorununu çözen, kriz yönetebilen, doğru ekspertiz yapan, ben yeterliyim demeden öğrenmeye aşık, çalışkan, sürekli hizmet üreten danışmanlar daha çok kazanacak.

Gayrimenkul işinin ciddi bir iş olduğunu biz emlak danışmanları olarak anlayıp ciddiyetle mesleğimize yaklaştığımızda, kendimize, gelişimimize değer verdiğimizde alıcı ve satıcılar da bizi yetkilendirmede tereddüt yaşamayacaklardır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER