banner53

Ulvi Özcan: Emlakçılık Saygın ve Yasal Bir Meslektir!

18 Ağustos'da Twitter'da #EmlakçıParasıHaramdır etiketiyle gündem olan paylaşımlara İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan'dan cevap geldi.

Ulvi Özcan: Emlakçılık Saygın ve Yasal Bir Meslektir!

İşte Ulvi Özcan'ın konuyla ilgili açıklaması:

"18 Ağustos 2019 tarihinde popüler sosyal medya mecralarından Twitter’de paylaşılan #EmlakçıParasıHaramdır paylaşımı yakışıksız, haksız ve mesnetsiz bir açıklamadır.

Emlakçılık vergi mükellefiyeti, oda kaydı ve belli standartlarla yapılan legal bir meslektir. Hizmet bedeli teamülünün ne olduğu bilinir olup, müşteriye servis verildikten sonra ‘’yer gösterme belgesi’’ okutulup imzalatılmakta ve burada hizmet bedelinin ne kadar olduğu (kaç lira komisyon ödeneceği) görülmektedir.

Bununla birlikte hiçbir kimse emlakçı marifetiyle bir emlak satın almak veya kiralamak zorunda da değildir. Ancak emlakçının kim olduğunun belli olmadığı ve emlakçılığın nasıl yapılacağının standartının olmadığı bir piyasada müşteri mağduriyetleri olması da kaçınılmazdır.

Ticaret Bakanlığı 5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan bir yönetmelikle emlakçılığın standartlarını belirlemeye çalışmış olsa da ; emlakçılığı legal olarak yapmayanlar hakkında uygulanacak ceza net olarak belirtilmemiş ve cezalar caydırıcı nitelikte olmamıştır. 

Bakanlık yetkilileri sektör kanaat önderleri ile yaptıkları toplantılarda 2019 yılı sonuna kadar mevcut yönetmelikte revizyonlar yapılacağını, tüketici ve legal emlakçıların mağduriyetlerinin ortadan kaldırılacağını ifade etmişlerdir.

Bizler #HedefSaygınEmlakçılık parolasıyla legal hizmet veren firmalar olarak tüketiciden isteğimiz; tüketicinin vergi kaydı, oda kaydı olan, müşteri memnuniyetini hedefleyen ve önemseyen emlak firmalarını tercih etmeleridir. Bu durumun güçlü bir şekilde gerçekleşmesi için de referanslı emlak firmalarının tercih edilmesi, internette şikayet forumlarının incelenmesinde fayda görüyoruz. "

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER