banner53

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi için 5 Aralık'ta Dolan Süre Uzatıldı!

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi için emlakçılara tanınan süre 5 Aralık'ta dolmuştu. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası'ndan yapılan açıklamaya göre, süre 31 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi için 5 Aralık'ta Dolan Süre Uzatıldı!

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLU OLDU

Aralarında inşaat demircisi, kalıpçısı, duvarcısı ile kaynakçısının da olduğu "Tehlikeli" ve "Çok tehlikeli" sınıfta bulunan 117 meslekte mesleki yeterlilik belgesi almayanlar artık kamunun hizmet alım ve yapım işlerinde çalıştırılmayacak.

"Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği" ile "Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği"nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Mart ayında Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. 

Artık kamu ihalelerinde yüklenici firmalar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğler ile zorunlu hale getirilen 'tehlikeli' ve 'çok tehlikeli' sınıftaki 117 meslekte belgesi olmayan personel çalıştıramayacak. Böylece aralarında demirci, kalıpçı, duvarcı ve kaynakçının da olduğu 117 meslekte, mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayanlar kamunun ihale ettiği işlerde çalışamayacak.

İnşaat işçilerinin ve oda kaydı, Vergi Levhası kaydı Halk Eğitim Merkezlerinden emlakçılık alanı ile ilgili alınan kurs sertifikasını ibraz edemeyen tüm emlakçıların "Mesleki Yeterlilik Belgesi" almaları gerekiyor.

Emlakçılık yetki belgesi 5 yıl süreyle geçerli olacak. Yetki belgesi geçerilik süresinin 5 yılda bir yenilenmesi gerekiyor.

SÜRE 31 AĞUSTOS 2020'YE KADAR UZATILDI

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi için emlakçılara tanınan süre 5 Aralık'ta dolmuştu. 

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası'ndan yapılan açıklamaya göre emlakçılar için daha önce 5 Aralık olarak belirtilen süre  31 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatıldı.

EMLAKÇI OLMA ŞARTLARI DAHA DA AĞIRLAŞACAK

Bu tarihe kadar müracaat etmeyip Yetki Belgesini almayan emlakçılar yeni yönetmelik hükümlerine tabi olacaklar.

Ayrıca Yönetmelikte yapılması düşünülen yeni düzenlemelerde Emlak Ofisi açabilmek için daha ağır şartlar getiriliyor.

BELGESİ OLMAYANA 4 BİN LİRA CEZA!

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi almadan istihdam sağlayan ve faaliyetlerine devam eden işletmelere 4 bin lira para cezası verilecek.

BELGE ALMAK İÇİN

Mesleki yeterlilik belgesi için Kariyer Belgelendirme bağlantısından veya 0850 430 03 43 ya da 0505 999 48 40 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz...

FACEBOOK SAYFAMIZ İÇİN TIKLAYINIZ...

TWİTTER SAYFAMIZ İÇİN TIKLAYINIZ...

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 20:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER