banner53

Salgın Nedeniyle Emlakçılar da 'Mücbir Sebep' İstiyor

Salgın nedeniyle emlakçıların da zor bir dönemden geçtiğin belirten Etimesgut Emlak Müşavirliği Derneği Başkanı ve Ankara Tüm Emlakçılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Akçam, kamu bankalarının emlakçılara kredi vermekte tereddüt ettiğini açıkladı. Akçam ayrıca, bir meslek kolu olarak emlakçıların da mücbir sebepten yararlanmalarını ve ödemlerinin ertelenmesini talep etti.

Salgın Nedeniyle Emlakçılar da 'Mücbir Sebep' İstiyor

Hakan Akçam'ın açıklaması şu şekilde;

-- Devlet bankalarından Emlak danışmanlarına 2020 yılı ödemesiz olarak düşük faizli 12- 24 -36 aya yayılmış geri ödemeli kredi kullandırılması için gerekli çalışmanın yapılması zorunlu hale gelmiştir. Sadece meslekle alakalı değil de esnaf olarak tanıdıkları için eğer tanımlı meslek gruplarına kredi verip  kontenjan kalırsa emlak danışmanlarını değerlendirmeye almaları çok üzücü bir durumdur. 

-- Bu konuda kısmen hiçbir bankadan doğrudan destek alınamamıştır. Destek vermiş gibi gözüken bankalar da genellikle kredi vermek için teklif ettikleri kredi 3 bin lira civarında kalmıştır. Ayrıca matrah beyan edemedikleri için 0-1 yıl meslek faaliyeti olan emlak danışmanlarına kredi tahsisi yapılmamaktadır. 44 bin emlakçı büyük bir ekonomik sıkıntı içindedir. 

-- Mikro kredilerden söz ettiğimiz için, bir emlak danışmanın vergi levhasına kayıtlı olması, bankalar için yeterli teminat sayılmalıdır.

-- Emlak Danışmanı Firmaları Ortaklığı ve adi ortaklıkların mücbir sebep kapsamına alınarak ödeme ve erteleme sürelerinden faydalanmaları konusu henüz çözülmemiş ve vakit de azalmıştır. Mağduriyet söz konusudur.

-- Hala kısa çalışma ödeneği konusunda İŞKUR yöneticilerinde tereddüt olduğu bilgisi gelmektedir. Hiç bir meslektaşımızın kısa çalışma ödeneğinden faydalanması söz konusu değildir.

-- Emlak danışmanı, herhangi bir kazancı olmasa da her gün için SGK priminin ödenmesi söz konusudur. Bu nedenle hiç olmazsa 6 ay süre ile ödenmesi gereken SGK priminin yarı oranında indirilmesi meslektaşlarımıza bir nebze yardımcı olacaktır.

-- Ayrıca firma sahibi olup ta BAĞKUR'lu prim ödemesi yapan mesletaşlarımızın prim ödemeleri,ertelemeleri söz konusu olmamıştır. Bu konun da açıklağa kavuşularak bir an önce mağduriyetin giderilmesini istemekteyiz.

-- Emlak danışmanlığının bir hizmet sektörü olduğu dikkate alınarak sorunun uygulama birliğini sağlayacak şekilde çözülmesi gerekmektedir.

-- Ticaret bakanlığında Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olan emlak danışmanı arkadaşların Web-Tapu'ya dahil olup işlem başlatabilmesi yönünde çıkan uygulama eksik olup orda emlak danışmanı arkadaşa mülk sahibi yetki vermesi durumda takipçilik konumuna düşürmektedir. Oysa Web-Tapu dan yetkilenen emlak danışmanı işlem de bir taraf olarak değerlendirilmeli, mülk sahibi yetki verdiği vakit herhangi bir işlem yapamamalı.

-- İnternet ilan sitelerine defalarca yazışma yapmamıza rağmen, sadak gibi 2 ay erteleme, yüzde 50 indirim gibi komik dönüşler sağlanmaktadır. Bu sitelerin en az 6 ay süre bedel almadan hizmetlerini vermelerini, bu mana da devletimizden resmi bir destek beklenilmektedir.

Yetkililerin takdirlerinize saygılarımızla sunarız...

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2020, 11:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cem kamacı
Cem kamacı - 3 hafta Önce

BİRİLERİNİN BİZ SEKTÖRDE ZOR DURUMA DÜŞMÜŞ İŞLETMECİ VE DANIŞMAN MAĞDURLARININ HAKKINI ARAMASI GEREK EMEĞİNİZE SAĞLIK

Gürsel Atagün
Gürsel Atagün - 3 hafta Önce

Örgütlenme sorunu yaşıyoruz. Bu nedenle sektörün yapılanması ve uygulamalar yeterli değil. Mesleğimize yakışır bir sektörü oluşturamıyoruz maalesef.

SIRADAKİ HABER