banner53

Sahibi Mülkünü Satamaz mı?

RETRA gayrimenkul markası ile Antalya'da faaliyet gösteren Emrah Kepez, Emlak Gündemi okuyucuları için 'Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik' ve 'sahibinden satışlar' üzerine bir yazı kaleme aldı...

Sahibi Mülkünü Satamaz mı?

Öncelikle tüm Emlak Gündemi takipçilerini saygıyla selamlıyorum. Bundan böyle şartlar elverdiği ölçüde gayrimenkul ve ekonomi üzerine yazılarımla karşınızda olmaya gayret edeceğim.

Uzun zamandır takipçisi olduğum Emlak Gündemi sitesinde sizlerle buluşmak da ayrı bir mutluluk kaynağı benim için...

GÜNDEME DÜŞEN HABER

Mayıs ayı başında ajans ve haber sitelerine düşen bir haber gayrimenkul sektöründe ciddi bir tartışmayı alevlendirdi. Haber başlığı "Sahibinden ilan verenlere 25 bin TL para cezası" şeklinde olunca mülk sahiplerinin önemli bir kısmı doğal olarak tepki gösterdiler ve anayasal haklarını dahi hatırlatmaya başladılar.

Oysa ki işin aslının farklı olduğu Ticaret Bakanlığı'nın açıklaması ile anlaşıldı. Bakanlık kaynakları, bu iddiaların asılsız olduğunu belirtilirken, cezai sorumluluğun gayrimenkulü olan vatandaşı kapsamadığı sadece yetki belgesi almadan satış yapan emlakçılara yönelik olduğunu açıkladılar.

Buna göre emlak sektöründe kayıt dışılığı önlemek ve sektörü düzene kavuşturmak amacıyla 5 Haziran 2018 tarihinde uygulamaya konulan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında emlak işletmelerine yetki belgesi alma şartı getirildi.

Yönetmelik ile yeni kurulacak emlak işletmelerine yetki belgesi şartı getirilirken, mevcut emlak işletmelerine ise 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yetki belgesi alma hakkı sunuldu.

Özetle, para cezasının sadece yetkisiz emlakçıların ilan vermesi durumunda söz konusu olacağı bakanlık tarafından bildirildi.

NASIL AYIRT EDİLECEK?

Bu durumda akla gelen sorulardan en önemlisi bir emlak ilanının gerçek sahibine mi, yoksa yetkisiz bir emlakçıya mı ait olup olmadığını kim nasıl kontrol edecek? Aslında bu soru yeni bir soru da değil.

Emlak ilan sitelerinde sahibi tarafından verilmiş gibi görünüp yetkili veya yetkisiz bir emlakçıya ait olduğu ortaya çıkan ilanların sayısı hiç de az değil.

Bir emlak ilanının gerçek mülk sahibine ait olup olmadığının bir takım mekanizmalarla doğrulandıktan sonra ilana çıkmasını sağlamak önemli bir zaruret haline gelmiş durumda.

YASAKLAMAK ÇARE Mİ?

Bir sektörün düzene kavuşmasını sağlamak elbette devletin görevidir. Fakat şahsi düşüncem yasaklarla bir yere varmaktan ziyade alıcı ve satıcılara dünyada bu işlerin nasıl yürüdüğünü gösterip ülkemizde sektörü daha üst seviyelere nasıl taşıyacağımızı tartışmaktır.

Örneğin ABD ve Kanada gibi dev emlak pazarına sahip ülkelerde emlak alım satımı tamamen emlak profesyonelleri tarafından yürütülmektedir.

ABD’de satıcılarla Türkiye’deki gibi direkt muhatap olup konut alamıyorsunuz. Mutlaka bir emlakçının aracılık yapması gerekiyor. Bu nedenle ev almak istiyorsanız ilk yapmanız gereken iyi bir emlakçı bulmak. 

Emlakçıyı seçip satın alacağınız ev konusunda karar verdikten sonra bankalardan kredi temin etmeniz için iyi bir mortgage broker’ı bulmanıza sıra geliyor.

Doğrudan banka ya da finans kurumuna gidip kredi de alabilirsiniz. Fakat konut kredileri konusunda daha geniş bir fikir sahibi olmak ve kendinize en uygun olan kredi türüne karar vermek için mortgage broker’ının en iyi tercih olduğu vurgulanıyor.

Ardından tapu devir işlemlerini yapmak ve sözleşmeyi imzalamak için Title Agent denilen emlak avukatlık bürosuyla çalışıyorsunuz. Bu avukatlık bürolarına emlak şirketi aracılığıyla bulabileceğiniz gibi size kredi verecek bankaların da bu tür büroları bulunabiliyor.

ABD’de inşaat halinde ev almayı düşünürseniz belli bir peşinat ödedikten sonra inşaat bitene kadar herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz.

Ortalama olarak bir iki yıl sonra taşınmazı satma hakkınız bulunuyor.

Görüldüğü gibi dünyada sektör daha sıkı tutulmuş ve emlakçının yanı sıra mortgage broker'ı (aracısı) ve emlak avukatlık bürosu ile çalışmak da artık bir zorunluluk haline gelmiş.

TÜRKİYE'DE BU KADAR ZORUNLULUK ŞART MI?

Şahsi düşünceme göre ABD ve Kanada'daki emlak aracısı, mortgage aracısı ve emlak avukatlık bürosu üçlüsünün verdiği hizmeti iyi eğitimli ve işini layıkıyla yapan bir emlak ofisi tek başına ve gayet güvenilir bir şekilde verebilir.

"Peki sahibi kendi mülkünü satarken bütün bunları yapamaz mı?" sorusu hemen akla geliyor. Bu sorunun cevabını bir sonraki yazımda sizlerden gelen dönüşleri de dikkate alarak irdelemek istiyorum.

Emrah Kepez kimdir?

1980 Antalya doğumlu olan Emrah Kepez, Antalya Anadolu Lisesi'nden sonra başarı bursu ile kazandığı İstanbul Işık Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Üretim Yönetimi ve Pazarlama yüksek lisansından sonra aile şirketinde iş hayatına başladı.

2013 ve 2014 yıllarında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Antalya Genç Girişimciler Kurulu başkanlığı yaptı.

Çocukluk ve gençlik yılları mimarlık ve inşaat alanında faaliyet gösteren aile şirketi Emin Kepez Mimarlık ve İnşaat Şirketinin şantiyelerinde geçen Emrah Kepez, 2017 yılında REMAX gayrimenkul danışmanı olarak emlak sektörünün pazarlama ve aracılık faaliyetine odaklandı.

2019 yılında kurduğu RETRA Gayrimenkul markası ile emlak sektöründe faaliyetlerine devam etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2020, 09:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet koraz
Ahmet koraz - 9 ay Önce

Yazı için ellerinize sağlık çok güzel ve bilgilendirici bir yazı

M. Onur Oguz
M. Onur Oguz - 9 ay Önce

Emrah Bey kaleminize saglik. Cok faydali bir yazi olmus.

Ahmet izzet donmez
Ahmet izzet donmez - 9 ay Önce

Değerli bilgileriniz için teşekkürler. Takipteyiz.

Hülya  Uysal Kahveci
Hülya Uysal Kahveci - 9 ay Önce

Emrah bey, her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de profesyonelligin oluşumu ve geliştirilmesinde gösterdiğiniz çabanın iyi bir göstergesi olan bilgilendirme yazınız için teşekkür ederiz

Adil Durmuş
Adil Durmuş - 8 ay Önce

Tebrikler çok faydalı bir yazı
Ankara dan Selam

Hasan Acar
Hasan Acar - 5 ay Önce

Kastamonu catalzeytinden yaziyorum.yazinizi beğendim bilgi derecesi yüksek.Benim net sorum şu .mülk sahibi dauresine SATİLIK DAIRE VE TELEFONUNU YAZABILIRMI.bu yasal mıdir.Yada emlakçılık belgesi bulunan mükellef astığı SATILIK DAİRE tabelasını indirtebilecek kanuni yaptırimi veyetkisi var mıdir? Selamlar saygılar işleriniz rast gitsin.

EMLAK GÜNDEMİ: Kişiler kendilerine ait gayrimenkulleri internetten veya dediğiniz gibi cama satılık yazısı ile satışa çıkarabilir. Bununla ilgili herhangi bir kısıtlama söz konusu değil.

Aslı Öztürk
Aslı Öztürk - 8 ay Önce

Güzel bir yazı teşekkür ederiz emeklerinizden dolayı

SIRADAKİ HABER