banner53

Nizamettin Aşa: Artık Manzaraya Göre Değil Sağlamlığa Göre Ev Alınıyor!

İstanbul'da ev alacakların tercihi yeni yapılara kaydığını belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, insanların artık manzarada ziyade sağlamlığa baktığını açıkladı.

Nizamettin Aşa: Artık Manzaraya Göre Değil Sağlamlığa Göre Ev Alınıyor!

Ulusal'da yer alan habere göre, İstanbul'da ev alacakların tercihi yeni yapılara kaydı. Emlakçılar 5,8'lik depremden sonra ev ilanlarına "depreme dayanıklı ev" özelliği ekledi. Uzmanlara göre evin yeni yapılmış değil sağlam yapılmış olması gerekiyor.

Vatandaşlar artık manzaraya göre değil sağlamlığa göre ev alıyor. İstanbulluları korkutan 5,8'lik deprem, ev satışlarındaki eğilimi değiştirdi.

Yeni ev arayışına giren vatandaşlar eski yapıları değil yeni yapıları tercih ediyor. Yeniden şekillenen sektörde emlakçılar ilanlara "depreme dayanıklı ev" yazmaya başladı.

Ancak yeni yapılan evle eski yapı arasındaki fiyat farkı vatandaşın bütçesini oldukça zorluyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, evin yeni olması kadar sağlam olması gerektiğini de vurguladı.

Yeni evin yapılmadan önce yapı denetim firması tarafından denetlenmesi gerekiyor.

ARTIK MANZARA DEĞİL SAĞLAMLIK ÖNE ÇIKTI

Aşa, ''Eskiden biz deniz manzaralı ev diyorduk, şimdi diyoruz ki depreme dayanıklı ev. En son İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2015-2016 yıllarında bir tespit yaptı. İstanbul genelinde yüzde 55 civarında riskli yapı olduğunu açıklamıştı'' diye konuştu.

Konut arayışlarının kriterlerinin değiştiğini söyleyen Aşa, ''Tabiki insanlar güvenli ve sağlam ev arayacak. Riskli olan yapıların gecekondular veya imarsız yapıların hala yüzde 50'e yakını satılıyor'' dedi.

Konut fiyatlarının depremle birlikte değiştiğini söyleyen Aşa, ''İkinci el bir ev 500 bin lira ise aynı sokakta, aynı büyüklükte bir ev 1 milyon lira. Depremin şiddetine uygun olarak inşa edilmiş bir ev fay hattı üstünde bile olsa güvenlidir. Yeni evlerin yapı denetim firmaları tarafından denetlenmesi gerekiyor'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 06:56

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER